• 🚌 Z wizytą u Marszałka Józefa Piłsudskiego

          • "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem" (Józef Piłsudski)
            Poddając się nastrojowi zbliżającej się 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 4B w dniu 2 listopada 2022 r. pojechali na wycieczkę do Sulejówka, aby lepiej poznać życiorys i działalność Ojca Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, różnie zwanego w różnych okolicznościach: „Ziukiem”, „Wiktorem”, „Komendantem”, „Naczelnikiem”, „Marszałkiem”, a również ... „Dziadkiem”. Uczniowie zwiedzili zabytkowy dworek „Milusin”, w którym Marszałek Józef Piłsudski mieszkał wraz z żoną i dwiema córkami. Jest to miejsce przepełnione aurą osoby Marszałka, miejsce, w którym historia zdaje się przenikać z teraźniejszością, a powaga przeplata z radością. A wszystko to w otoczeniu kameralnego parku, w którym stoi historyczna ławeczka, będąca ulubionym miejscem odpoczynku Marszałka – była pusta, zapewne Marszałek zażywał jazdy konnej na wiernej Kasztance. Po zakończeniu wizyty w domu Marszałka uczniowie zwiedzili narracyjną muzealną wystawę stałą urządzoną na trzech podziemnych kondygnacjach. Poznali niezwykły życiorys Józefa Piłsudskiego, dużo dowiedzieli się o Jego szczęśliwym dzieciństwie, o działalności konspiracyjnej i życiu na syberyjskim zesłaniu, o uwięzieniu i ucieczce z Cytadeli, tajnej misji w Japonii, o aresztowaniu przez Niemców i uwięzieniu w twierdzy w Magdeburgu, o marzeniach i wizjach odrodzonej Polski, o przewrocie majowym ... i o Kasztance – jego ukochanym koniu, który wbrew narosłym legendom, bał się wybuchów i dlatego Marszałek dosiadał go tylko podczas uroczystości i defilad. Uczniowie poddając się wyjątkowej atmosferze domu i muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzbogacili swoją wiedzę o istocie walki o Niepodległość Polski i o Człowieku, który w tej walce odegrał kluczową rolę. 
            Wizyta w Muzeum przybliżyła pamięć o przeszłości i dziedzictwie Marszałka, wzmocniła zainteresowanie historią Polski, pogłębiła świadomość obywatelskiej odpowiedzialności za Ojczyznę i dumę z osiągnięć przodków.
                                                                                                               Wioletta Kozłowska (wychowawca klasy 4B)

          • 📢 Liderzy Młodzieżowej Rady Miasta Pruszkowa

          • Dnia 2 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Pruszkowa p. Pawła Makucha z uczniami klas 6-8 naszej szkoły w związku z projektem realizowanym przez Gminę Miasto Pruszków pod nazwą Liderzy Młodzieżowej Rady Miasta Pruszkowa. Celem projektu jest m.in. znalezienie wśród młodzieży z Pruszkowa osób, które będą wykazywały największe zainteresowanie aktywnością w życiu społecznym i staną się lokalnymi liderami aktywności obywatelskiej wśród młodych mieszkańców naszej gminy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o podstawach prawnych i celach funkcjonowania młodzieżowych rad miasta. Zainteresowanie tematem widoczne u naszych uczniów pozwala stwierdzić, iż spotkanie z Prezydentem zachęciło wielu z nich do zaangażowania w życie społeczne naszego miasta. (bis)

          • 🐝 Tajemnice świata pszczół

          • W dniu 2 listopada 2022 r. z inicjatywy Urzędu Miasta Pruszkowa odbyły się warsztaty ekologiczne o tematyce pszczelarskiej skierowane do uczniów klas 4-5. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonego pszczelarza p. Tomasza Petrykę (www.miodemslodzone.pl), który opiekuje się także naszą Miejską Pasieką istniejącą na terenie Pruszkowa od 2019 r. Uczestnicy zajęć poznali proces powstawania miodu i produktów pszczelich, pracę pszczelarza oraz wiele tajemnic świata pszczół i ich ogromne znaczenie dla życia. Niestety zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność tych owadów maleje na całym świecie. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania służące ich ochronie bo człowiek, czy tego chce, czy nie, nie może żyć bez natury! Dlatego jesteśmy wdzięczni, że w naszym mieście powstało tak wiele miejsc przyjaznych pszczołom. Dziękujemy i liczymy na więcej! :)  (bis) 

          • 🚌 Udana integracja uczniów klas 4

          • W dniu 25 października 2022 r. uczniowie i wychowawcy klas 4 (w roku szkolnym 2022/2023) zintegrowali się w „Domu Pracy Twórczej”, położonym w sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. We wspaniałej atmosferze uczniowie lepiej poznali się i zaprzyjaźnili, aktywnie uczestnicząc w atrakcyjnym, indywidualnie przygotowanym programie dla uczniów i ich wychowawców. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej służącej doskonaleniu umiejętności orientacji i współpracy zespołowej. Ogromną atrakcję, szczególnie dla chłopców, stanowiła przejażdżka wojskowym samochodem terenowym, z czasów II wojny światowej. Uczniowie mieli również możliwość odkrywania i rozwijania swoich talentów muzycznych, jak również zapoznania się z podstawami akustyki i zrozumienia jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz do czego chórowi potrzebny jest kamerton. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie, posilili się kiełbaskami z grilla i szczęśliwi wrócili do Szkoły, przywożąc ze sobą klasowe stadka łosi, które urodziły się w trakcie wspólnej pracy na zajęciach decoupage.

            Wioletta Kozłowska (wychowawca klasy 4B)

  • Galeria zdjęć

      brak danych