• Rok szkolny 2023/2024

Innowacja „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

W roku szkolnym 2023/2024 w oddziale przedszkolnym będzie realizowana innowacja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przez p. Karolinę Nadolską i p. Dorotę Dymek.
          Celem innowacji jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa oraz wprowadzanie dziecka w świat literatury. Realizacja odbywać się będzie poprzez zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadamianie roli czytelnictwa w życiu dziecka.

Wspólne czytanie ma celu wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, wprowadzanie dziecka w świat literatury, ma za zadanie budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną.
          Dzieci będą kształciły umiejętność słuchania czytanego tekstu oraz samodzielności i kreatywności.

Innowacja "ZDROWIE NA TALERZU"

Innowacja będzie  realizowana w roku szkolnym 2023/2024 w klasach I-III przez p. Urszulę Święs

Celem innowacji jest promowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie prawidłowych nawyków i zachowań higienicznych i kulinarnych. Wdrażanie zasad higieny i bezpieczeństwa podczas sporządzania posiłków. Rozwijanie umiejętności współpracy oraz zainteresowań kulinarnych. Propozycja innowacji jest skierowana do dzieci, ponieważ już w dzieciństwie powinniśmy uczyć się dokonywania właściwych wyborów związanych z odżywianiem.  Zdobyte na zajęciach umiejętności, dzieci będą mogły wykorzystać w  życiu codziennym.
          Uczestnicy nauczą się samodzielnie przygotowywać zdrowe przekąski, napoje, potrawy. Dowiedzą się ważnych informacji z zakresu żywienia.

Innowacja „LITERKI W AKCJI”

Innowacja „Literki w akcji” będzie realizowana w klasie 1B, w roku szkolnym 2023/2024 przez p. Sylwię Wudarczyk.

Realizacja innowacji będzie sprzyjać rozwijaniu kompetencji kluczowych u wychowanków poprzez twórcze i aktywizujące podejście do nauki alfabetu. Pomoże wprowadzać litery w klasie pierwszej przy wykorzystaniu różnorodnych i dostosowanych do potrzeb uczniów metod. Zachęci tym samym do aktywnego zaangażowania uczniów w proces nauki.

Innowacja dopinguje do interakcji między uczniami. Wspólne aktywności twórcze rozwijają kompetencje społeczne, takie jak współpraca, komunikacja i rozwiązywanie problemów.
          Polega na dostosowaniu działań do zdolności każdego ucznia. Indywidualizacja polega na ciągłym monitorowaniu postępu i efektów pracy każdego uczestnika, systematyczności oraz stałym oddziaływaniu. Każdy etap pracy jest poprzedzony dokładną instrukcją. Podczas zajęć istotne jest, aby dzieci czuły się zrelaksowane i spokojne. Dlatego też, pozytywne wzmocnienie jest używane jako narzędzie oceny postępów.

Metody nauczania są dostosowane do unikalnych potrzeb i możliwości każdego ucznia. Poprzez zadania plastyczne, rysowanie, układanie liter w różne formy, nauczyciel będzie wspierał rozwój precyzyjnych ruchów rąk, a tym samym rozwijał sprawność motoryczną u dzieci.

Uczniowie poznają litery poprzez zabawę i zadania stawiane im do wykonania, poznają różnorodne techniki plastyczne, rozbudzą inwencję twórczą i kreatywność, wydłużą zdolność koncentracji uwagi, rozwiną umiejętności społeczne oraz sprawność motoryczną.