BIBLIOTEKA

Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych (swoich i obcych).

Materiały biblioteczne to zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. W skład zbiorów wchodzą:

• dokumenty tekstowe (książki, czasopisma, rękopisy, ulotki)
          • zapisy dźwięku i obrazu (nuty, mapy, ryciny, rysunki, płyty, taśmy dźwiękowe)
          • materiały multimedialne

Zadania biblioteki:

• gromadzenie i uzupełnianie zbiorów
          • opracowywanie ich według obowiązujących norm i przepisów
          • przechowywanie zbiorów w odpowiednim porządku i zabezpieczanie ich, informowanie o nich i ich zawartości
          • udostępnianie zbiorów

Biblioteka w Szkole

PODZIAŁ BIBLIOTEK

PODZIAŁ BIBLIOTEK WG WYBRANYCH KRYTERIÓW

Kulturalne zachowanie w bibliotece

• Biblioteka to miejsce, w którym możesz wypożyczyć książkę. Możesz zabrać ją do domu, przeczytać i zwrócić z powrotem.
          • Możesz też przeczytać jakiś artykuł lub fragment książki na miejscu, w czytelni biblioteki.
          • W bibliotece obowiązuje cisza. Jeśli znajdujesz się w bibliotece – w czytelni lub w wypożyczalni książek, nie krzycz ani nie rozmawiaj głośno. Jeśli musisz coś powiedzieć, zrób to szeptem.
          • Wycisz telefon zanim wejdziesz do biblioteki. Dźwięk telefonu przeszkadza innym użytkownikom biblioteki.
          • W bibliotece obowiązuje zakaz jedzenia i picia.
          • Kurtkę, plecak należy zostawić w szatni lub przed biblioteką.
          • Dbaj o książki wypożyczane z biblioteki! Zwróć je w takim stanie, w jakim je wypożyczyłeś. Skorzysta z nich jeszcze wiele osób.

QUIZY

Co robimy w bibliotece?