• Życiorys JANA PAWŁA II

        • Dzieciństwo i młodość

          KAROL WOJTYŁA - urodził się w 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był drugim synem Karola Wojtyły-seniora i Emilii z Kaczorowskich. Jako mały chłopiec został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 roku przez kapłana Franciszka Żaka.
          Kiedy Karol miał 9 lat stracił matkę, która zmarła w wieku 45lat. 3 lata później zmarł na szkarlatynę jego  26-letni brat Edmund.
          W 1930 roku po zdaniu egzaminów  rozpoczął naukę w 8-letnim gimnazjum męskim w Wadowicach. W czasie nauki nauczyciele zauważali jego  entuzjazm do nauki Religi. Jeden z katechetów zaproponował mu aby wstąpił do kółka ministranckiego.

           

                   


          Studia i dojrzewanie duchowne

          14 maja 1938 roku Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum z oceną celującą na świadectwieStudia polonistyczne rozpoczął w 1893 roku a zakończył ją w 1941 roku. Podczas pierwszego roku studiów Karol wraz z ojcem przeprowadzili się do rodzinnego domu przy ulicy Tynieckiej 10 w Krakowie. Dnia 18 lutego 1941 roku po okresie ciężkiej choroby zmarł jego ojciec. W latach 1942-1943 jeździł do Częstochowy odnawiać śluby jasnogórskie.  Na początku jesieni 1940 roku rozpoczął pracę w kamieniołomie w Zakrzówku potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim. W okresie II wojny światowej związał się organizacją podziemną, która chroniła Żydów. W 1942 zdecydował się studiować Teologie oraz wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie 1 listopada 1946 otrzymał Święcenia Kapłańskie. W tym samym czasie rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1945-1946 Karol Wojtyła pracował na uczelni jako asystent.


                   


          Kapłaństwo

          13 października 1946 roku Karol Wojtyła został subdiakonem a tydzień później diakonem. 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił go na księdza.  2 listopada jako neoprezbiter odprawił  Mszę św.prymicyjną  w krypcie świętego Leonarda w katedrze na Wawelu. 15 listopada Karol Wojtyła wraz z klerykiem Stanisławem Starowieyskim  poprzez Paryż do Rzymu , aby kontynuować studia na  , aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum. W lipcu 1948 roku na okres 7 miesięcy Karol Wojtyła został skierowany do pracy jako katecheta w parafii Niegowić . Od tamtego momentu Od tego momentu rozpoczął się dla młodego księdza okres wycieczek i podróży z młodzieżą po Polsce. Wolny czas zawsze starał się spędzać z chłopcami i dziewczętami na łonie natury. W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Tam też założył mieszany chorał gregoriański. Nadal często wyprawiał się na wycieczki z młodzieżą.

                  

          Biskup, Kardynał i Papież

          W dniu 4 lipca 1958 roku Karol Wojtyła został mianowany  biskupem tytularnym Ombrii a także biskupem pomocniczym Krakowa. Konsekracji biskupiej ks. Karola Wojtyły dokonał 28 września 1958 roku w katedrze na Wawelu metropolita krakowski i lwowski, arcybiskup Eugeniusz Baziak. W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych inteligencji. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady Soboru Watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył. Bieg kariery księdza Wojtyły kolejny raz przyspieszył pod koniec grudnia 1963 roku, gdy został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. W 1967 roku otrzymał również tytuł kardynała. Przybyli na konklawe kardynałowie 16 października 1978 roku w 8. głosowaniu około godz. 1700, wybrali na papieża Karola Wojtyłę. Kardynał z Polski zgodził się z wyborem kolegium kardynalskiego. W ten sposób na tronie Piotrowym zasiadł pierwszy w historii Polak i pierwszy od 455 lat papież, który nie był Włochem.


                   


           
          Pontyfikat

          Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 16 października 1978 roku. Po godzinie 19 nowy papież wyszedł na balkon bazyliki Świętego Piotra i podczas pierwszego wystąpienia publicznego wbrew tradycji nakazującej tylko pobłogosławienie tłumu, zwrócił się do wiwatujących rzesz zalegających Plac Św. Piotra następującymi słowami:

           

          Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

          Najdrożsi Bracia i Siostry! Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawła I, a oto Najdostojniejsi Kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej.

          Bałem się przyjąć ten wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie.

          Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi.

          — Pierwsze przesłanie po wyborze, Rzym, 16 października 1978

          W niedzielę 22 października 1978 nastąpiła uroczysta inauguracja pontyfikatu z mszą świętą, podczas której nowy Papież wygłosił pamiętną homilię, uważaną za programową dla całego pontyfikatu. Nazajutrz Papież pierwszy raz udzielił audiencji licznej delegacji rodaków, na której czele stał Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński.

                   


          Śmierć Jana Pawła II

          Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Ogłoszenie żałoby nastąpiło 3 kwietnia i trwało aż do dnia pogrzebu.  W piątek 8 kwietnia 2005 roku odbył się papieski pogrzeb.


          Jana Pawła II - ogłoszony Świętym

          Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie. Papież Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 5 lipca 2013r papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września 2013r. Papierz Polak został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014r.

           


          GRA MIEJSKA

          18 maja 2017 roku w Gimnazjum nr 4 w Pruszkowie odbyła się I edycja edukacyjnej Gry Miejskiej  „Z Janem Pawłem II w drogę” z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II - patrona szkoły. Pomysłodawczynią tego wydarzenia była siostra Agata Paliwoda.

          Zadania były urozmaicone, od poważnych do zabawowych, a wśród nich na przykład udzielić poprawną odpowiedź na pytania w kościele świętego Kazimierza lub strzelić gola na boisku szkolnym. Na placu świętego Jana Pawła II można było dostać kremówkę za zebrane żetony. Maksymalna ilość żetonów to tyle, ile pełnych lat trwał pontyfikat Jana Pawła II. Każdy uczestnik mógł poczuć, że św. Jan Paweł II to ktoś kto jest, był i kochał młodzież.

          W grze wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, 6 i 10 oraz Gimnazjum nr 3 i 4 w Pruszkowie.

           

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych