W dniach 28 i 29 lutego odbyły się szkolne eliminacje 47. edycji Konkursu Recytatorskiego WARSZAWSKA SYRENKA. Istotą Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. Liczna grupa naszych 27 niezwykle zdolnych uczennic i uczniów, rywalizowała w trzech kategoriach. Miło nam poinformować, iż decyzją jury powołanego przez dyrektor szkoły p. Marię Stawską naszą szkołę w etapie gminnym, reprezentować będą:
- w kategorii klas 1-3 - Emilia Olewniczak (3C) i Dawid Janczukowicz (3C)
- w kategorii klas 4-6 - Gustaw Bryłowski (4C) i Julian Orłowski (5B)
- w kategorii klas 7-8 - Elena Łapińska (7A) i Amelia Misiewicz (7A).
Cieszą nas piękne recytacje w wykonaniu najmłodszych uczniów i oryginalne interpretacje uczniów klas starszych, którzy w większości postawili pierwszy krok do zaprezentowania się szerszej publiczności. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom, a zwycięzcom życzymy sukcesów w kolejnym etapie! (bis)
🔉 Warszawska Syrenka - etap szkolny
- 42
🤸♂️ Odlotowa lekcja WF
- 30
Jak przystało na sportowców "z krwi i kości", uczniowie klasy 6B pod opieką swojej wychowawczyni p. Małgorzaty Dzięcielskiej i p. Iwony Kowalczyk, dzień 28 lutego spędzili na sportowo, uczestnicząc w odlotowej lekcji WF, w AIRO ACTIVE PARKU. Pod okiem instruktora rywalizowali w grupach, wykonując bardzo ciekawe i angażujące zadania na trampolinach i ścieżkach akrobatycznych, a także korzystali z szeregu innych atrakcji m.in. trampolin sportowych, wielkiej poduchy powietrznej oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wyjazd okazał się świetnym pomysłem na aktywne spędzanie czasu razem, a emocje towarzyszące "wyskokowym" zabawom, z pewnością jeszcze długo będą przypominać szóstoklasistom tę niesamowitą, energetyczną lekcję Wychowania Fizycznego. :) (bis)
🏊♀️🏊♂️ GRAND PRIX WMOZP 2012 - runda 1
- 2
Nasi pływacy, pod okiem swoich trenerów p. Olgi Byrki i p. Rafała Grochockiego, szlifują swoje umiejętności pływackie nie tylko podczas codziennych treningów. 28 lutego - drużyna z klasy 5A w składzie: Honorata Gontarczyk, Laura Byrka, Hanna Matysiak, Emilia Dziedzic, Dagmara Cichocka i Wiktor Szcześniak, wzięła udział w zawodach GRAND PRIX WMOZP rocznika 2012, na pływalni CRS Bielany. Mimo, że nikt nie stanął na podium, to wszyscy pobili swoje rekordy życiowe. Gratulujemy! Bo jak mawiał prof. Jigoro Kano - twórca judo i "ojciec" japońskiego wychowania fizycznego "Nie jest ważne by być lepszym niż ktoś inny, ale by być lepszym niż wczoraj". Brawo! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! (bis)
🎹 Z wizytą w Muzeum Chopina
- 24
27 lutego uczniowie klasy 4D pod opieką swojego wychowawcy p. Jana Buczyńskiego i p. Sylwii Wolnickiej-Majewskiej wybrali się do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, będącego jednym z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Uczniowie w niezwykle ciekawej, interaktywnej formie poznali zarówno życie jak i twórczość kompozytora. Mieli okazję posłuchać muzyki Chopina, obejrzeć m.in. jego listy, rysunki, odlew jego dłoni oraz bezcenne pamiątki, w tym fortepian Pleyel, na którym kompozytor grał przez ostatnie dwa lata swojego życia. Nie zapomnieli także odwiedzić Złotej Kaczki, której legenda jest ściśle związana z zabytkowym Pałacem Ostrogskich (obecnie Muzeum). Wizyta w Muzeum Chopina była okazją do bliższego poznania kompozytora, a także szczególnego uczczenia 214. rocznicy jego urodzin przypadających na 22 lutego i 1 marca. (bis)
🏃♀️ Warszawska Liga Biegowa - runda 2
- 3
Za nami druga runda Warszawskiej Ligi Biegowej, która odbyła się 25 lutego na warszawskiej hali AWF. Tym razem startowało pięć zawodniczek i wszystkie uzyskały nowe rekordy życiowe: Lena Biedrzycka (4B) - 300 m - 56:97, Aleksandra Figlarek (4B) - 300 m - 1:01:49, Kornelia Kamińska (4B) - 300 m - 1:03:46, Katarzyna Wilk (4B) - 300 m - 1:00:09, Aleksandra Kostrubiec (4B) - 300 m - 1:01:72.
Kolejne starty już za miesiąc - 24 marca, podczas trzeciej rundy Warszawskiej Ligi Biegowej. Gratulujemy dziewczętom i ich Trenerce p. Marcie Bibik, i życzymy dalszych sukcesów. :) (mb)
🔊 Ranking Szkół Podstawowych 2024
Z radością informujemy, iż NASZA SZKOŁA ponownie znalazła się na I MIEJSCU wśród pruszkowskich publicznych szkół podstawowych w OGÓLNOPOLSKIM RANKINGU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 2024, opracowanym przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl. Rankingu dokonano na podstawie wszechstronnej oceny, uwzględniającej zarówno wyniki egzaminu ósmoklasisty, jak i osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Dane pochodzą od sprawdzonych i wiarygodnych instytucji, takich jak Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobry wynik egzaminu ósmoklasisty (średnia 70,63 %) oraz sukcesy w ogólnopolskiej olimpiadzie historycznej i konkursie kuratoryjnym z języka niemieckiego (laureaci).
Gratulujemy Dyrekcji, naszym wspaniałym Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom! Sukces to ciężka praca, a RAZEM jak widać, MOŻEMY WIĘCEJ! (bis)
🦉 Wyniki konkursów bibliotecznych
- 38
Miło nam poinformować, iż w lutym ogłoszone zostały przez bibliotekę szkolną wyniki trzech konkursów bibliotecznych. NAJBARDZIEJ ZACZYTANE KLASY w I semestrze to: KLASA IIIB (kategoria klas 1-3), i KLASA VA (kategoria klas 4-8). Nagrodę GRAND PRIX w konkursie fotograficzno-czytelniczym UBIERZ KOGOŚ W KSIĄŻKĘ otrzymała Maria Rolka (4B). Ogłoszone też zostały wyniki FERYJNEGO WYZWANIA CZYTELNICZEGO dla klas 1-3. Nagrody wylosowali: Weronika Wójcik (1A), Marcel Kozieł (1B), Franciszek Rolka (1B), Jadwiga Buczyńska (1C), Janina Psujek (2B). Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursach, w których największą przyjemnością były z pewnością miłe spotkania z ciekawymi książkami zakupionymi z NPRCz 2.0. :) Więcej informacji w zakładce BIBLIOTEKA/KONKURSY. (bis)
♻️ EKO ROBOTY PRZYSZŁOŚCI
- 3
Jednym ze sposobów, w jaki możemy pomóc naszemu środowisku jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców. Uczniowie klasy 3B pokazali, że kartonów, plastikowych pojemników oraz nakrętek można użyć do stworzenia ROBOTÓW, które są przyszłością naszego świata. Prace zostały wykonane według własnego planu i sposobu działania. Można było wydzierać, wycinać, składać, przylepiać, dodatkowo wykorzystując gazety, folie, kartony, plastiki, różnorodne ścinki tekstylne. Ta wyjątkowa oraz kreatywna zabawa sprawiła wszystkim wiele frajdy, ucząc przy tym cierpliwości i wytrwałości. Pozwoliła wejść w krainę fantazji i z całą pewnością rozwinęła wyobraźnię młodych konstruktorów. :) (bis)
🏆🏊♀️🏊♂️ Poczwórne SREBRO w pływaniu!
- 64
22 lutego 2024 r. na Pływalni "Neptun" w Ożarowie Maz. odbyły się Międzypowiatowe Finały w Pływaniu Drużynowym Dziewcząt i Chłopców w ramach XXVI MIMS. Z dumą informujemy, iż wszyscy nasi pływacy stanęli na podium, nie tylko po konkurencjach drużynowych, ale również indywidualnie!
II MIEJSCE - 🏆SZTAFETA DZIEWCZĄT kat. Dzieci w składzie: 🥈Duplaga Liliana (3A), 🥈Nowak Nina (3A), 🥈Brymerska Barbara (4A), 🥈Kamińska Kornelia (4B), 🥈Byrka Laura (5A), 🥈Gontarczyk Honorata (5A), 🥈Kovalenko Daria 6A), 🥈Pękala Zofia (6A).
II MIEJSCE - 🏆SZTAFETA CHŁOPCÓW kat. Dzieci w składzie: 🥈Kaliszewski Damian (3A), 🥈Onopiuk Adam (3A), Jabłoński Jan (4A), 🥈Rudziński Patryk (4A), 🥈Skiba Filip (5A), 🥈Szcześniak Wiktor (5A), 🥈Lysiuchenko Ivan 6A), 🥈Hardej Filip (6A).
II MIEJSCE - 🏆SZTAFETA DZIEWCZĄT kat. Młodzież w składzie: 🥈Komosińska Julia (7A), 🥈Kukulska Amelia (7A), 🥈Bąk Melania (8B), 🥈Lukowska Barbara (8B), 🥈Sowa Aleksandra (8B), 🥈Wasielewska Aleksandra (8B).
II MIEJSCE - 🏆SZTAFETA CHŁOPCÓW kat. Młodzież w składzie: 🥈Pietrzyk-Kalbarczyk Bartosz (7A), 🥈Malinowski Jakub (8A), 🥈Suproniuk Jan (8A), 🥈Skiba Wiktor (8B), 🥈Wiśniewski Antoni (8B), 🥈Wodzyński Jakub (8B).
Wielkie GRATULACJE dla wszystkich zawodników i ich Trenerów p. Olgi Byrka i p. Rafała Grochockiego i życzymy kolejnych sukcesów! :) (bis)
🏆🤾♂️ Brąz w powiatowej piłce ręcznej!
Dnia 22.02.2024 r. w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Ruścu odbył się POWIATOWY TURNIEJ MIMS W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW – kat. Dzieci. Miło nam poinformować, iż reprezentacja naszej szkoły po zaciętej i wyrównanej grze zajęła ostatecznie III MIEJSCE w turnieju!
🏆Drużyna w składzie: 🥉Jan Tchórzewski (6B), 🥉Paweł Zień (6B), 🥉Bartłomiej Osiński (6B), 🥉Dominik Kowalik (6B), 🥉Julian Kwiatkowski (6B), 🥉Aleksander Dąbrowski (6B), 🥉Artur Miron (7B), 🥉Cyprian Lipiński (7A).
Gratulujemy naszym szczypiornistom i ich Trenerom / Nauczycielom wychowania fizycznego, i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach. (bis)
🥟 Najlepsze pierogi tylko u nas!
- 5
Młodzi adepci sztuki kulinarnej z Koła Żywieniowego, zdobywając kolejny stopień kucharskiego wtajemniczenia postanowili zgłębić sekrety PIEROGÓW. W tym celu zaopatrzeni w potrzebne produkty, samodzielnie i od podstaw przygotowali ciasto, wałkowali, wycinali, układali farsz serowy i lepili to tradycyjne, wręcz kultowe polskie danie. Otrzymali przy tym wiele cennych rad dotyczących technik lepienia pierogów i robienia ciasta od swoich MasterChef(owych) p. Urszuli Święs i p. Dominiki Brysk-Urbańskiej. Nie wątpimy, że ich pierogi po ugotowaniu znikały łapczywie, bo nie były "leniwe". :) Jedno jest pewne - rosną nam mali kucharze! Brawo! :) (bis)
🍎 Pysznie, zdrowo, kolorowo
- 121
W klasach 1-3 odbywały się fantastyczne WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA organizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach "Programu dla szkół", poprowadzone przez specjalistkę w dziedzinie żywienia p. Agnieszkę Zakrzewską-Gratys. Celem zajęć było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw. Uczniowie mieli okazję sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę o piramidzie żywieniowej oraz zasadach zdrowego stylu życia i odżywiania się. Po części teoretycznej dzieci przeszły do działania i pod okiem swoich dorosłych opiekunów przygotowali pyszne i zdrowe koktajle owocowe. Ich degustacja okazała się najprzyjemniejszą częścią zajęć. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne tak zdrowe i smaczne zajęcia warsztatowe. :) (bis)
✍️ Dzień Języka Ojczystego
- 9
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Z tej okazji zespół polonistów przygotował stacje zadaniowe, dzięki czemu uczniowie klas 4-8 przypomnieli sobie o zróżnicowaniu leksyki, zagadnieniach z zakresu poprawności językowej oraz bogatej frazeologii. Zachęcamy wszystkich do dbania o nasze wspólne dobro narodowe - JĘZYK OJCZYSTY. (mr)
🚌 Z wizytą w KPRM
- 62
21 lutego uczniowie klasy 2D mogli poczuć się jak prawdziwi politycy, gdyż tego dnia pod opieką swojej wychowawczyni p. Urszuli Święs i p. Ireny Sosnowskiej zwiedzili niemal cały gmach KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW. Nikogo nie zraziła drobiazgowa kontrola (bramka, wykrywacze metalu, prześwietlarka bagaży) zaraz po wejściu, bo wszyscy chcieli zakosztować klimatu tego fascynującego miejsca. Dzielnie podążając za przewodnikiem, który oprowadził grupę po wszystkich piętrach tego monumentalnego budynku, uczniowie zwiedzili najciekawsze architektonicznie pomieszczenia Kancelarii. Najbardziej zachwyciła wszystkich sala im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie na co dzień obraduje Rada Ministrów RP. Sporym zaskoczeniem było spotkanie z p. Katarzyną Kotulą - posłanką na Sejm RP i Ministrą do spraw Równości, która nieoczekiwanie zaprosiła wszystkich do swojego gabinetu i opowiedziała o swojej pracy, odpowiadając przy tym na ciekawe pytania dzieci. Dziękujemy wszystkim pracownikom KPRM za niezwykle życzliwe przyjęcie i bardzo przystępne zapoznanie dzieci z historią i współczesnością polskiego parlamentaryzmu. (bis)
💟 Konkurs walentynkowy rozstrzygnięty!
- 1
Echa Walentynek nie słabną! :) Mały Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Edytą Borowską i p. Sylwią Wudarczyk rozstrzygnął walentynkowy konkurs na "KREATYWNE SERDUSZKO" skierowany do uczniów klas 1-3. Pomysłowość wykonawców zachwyciła jurorów (i nie tylko), dlatego wszyscy zostali nagrodzeni! Gratulujemy młodym artystom niezwykłej kreatywności, inwencji twórczej i staranności, a Małemu SU dziękujemy za ciekawe inicjatywy. :) (bis)
🏃♀️ Warszawska Liga Biegowa
- 7
11 lutego 2024 r. najmłodsze lekkoatletki z naszej szkoły pod opieką swojej trenerki p. Marty Bibik "przecierały szlaki" w Warszawskiej Lidze Biegowej - najlepszym w Polsce projekcie biegowym dla dzieci w wieku 7-14 lat. Uczennice wzięły udział w pierwszych w cyklu zawodach sportowych, na warszawskiej hali AWF i już mogą pochwalić się nowymi "życiówkami". Zapraszamy wszystkich naszych biegaczy do startów w drugiej rundzie, która odbędzie się już 25 lutego i do zapisów na stronie organizatora https://www.warszawskaligabiegowa.pl/.
Więcej informacji o biegach naszych reprezentantek na stronie SUKCESY SPORTOWE. Gratulujemy dziewczętom świetnych wyników i dziękujemy Rodzicom za dowiezienie zawodniczek na miejsce zawodów! (bis)
📝 Z ortografią za pan brat
- 17
16 lutego w Szkole Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie odbył się I POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY, w którym wzięli udział reprezentanci 9 szkół powiatu pruszkowskiego. Ogólnie wiadomo, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata, a pisownia w języku polskim jest skomplikowana i wymaga przestrzegania wielu zasad. Tym bardziej cieszymy się, że nasze reprezentantki Joanna Jaraczewska (4C), Kinga Kapała (4D), Elena Łapińska (7A) odważnie stanęły w szranki konkursowe podejmując ortograficzne wyzwania, i że Melania Bąk (8B) dodatkowo zdobyła WYRÓŻNIENIE w tym arcytrudnym konkursie. Gratulujemy dziewczętom i ich nauczycielom języka polskiego. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie, nowe doświadczenia i zgodnie z obietnicą do zobaczenia za rok! Bo ortografia ma znaczenie i warto być z nią za pan brat. :) (bis)
⌨️ Od projektu do efektu, czyli druk 3D
- 1
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas siódmych na lekcjach informatyki mają okazję zapoznać się z podstawami projektowania 3D. Wykorzystując możliwości aplikacji Tinkercad, stworzyli własne podstawki do smartfonów, które powoli nabierają realnych kształtów dzięki drukarce 3D, zakupionej w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. W kolejce do wydruku czekają kolejne projekty - trofea sportowe oraz walentynkowe figurki.
💵 Pieniądzem może być wszystko?
- 43
Wygląda na to, że uczniowie klasy IA to przyszli finansiści, gdyż już na początku swojej edukacji postanowili zgłębić wiedzę na temat ekonomii i historii pieniądza u samego źródła tj. w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, dokąd udali się wraz ze swoją wychowawczynią p. Grażyną Karwowską i p. Mirosławem Nowaczykiem. Podczas warsztatów "Pieniądzem może być wszystko?" dzieci dowiedziały się, że zanim wynaleziono monety, funkcję pieniądza spełniały inne przedmioty tzw. płacidła. Animator z CP wyjaśnił uczniom jakich przedmiotów do płacenia używano w różnych rejonach świata i dlaczego. Ogromnym przeżyciem było wejście do skarbca NBP i wzięcie w dłonie prawdziwej sztabki złota, ważącej 12,5 kg i posiadającej niebagatelną wartość ponad 3 milionów złotych! To była piękna lekcja historii, ekonomii oraz szacunku do pieniądza! (bis)
🎥 Walentynki z X Muzą
Z okazji WALENTYNEK, uczniowie klas 4A i 4B - zakochani w X Muzie, udali się do Multikina Nowa Stacja, by wspólnie ze swoimi wychowawczyniami p. Olgą Byrką i p. Martą Bibik oraz nauczycielami p. Rafałem Grochockim i p. Marcinem Przygodą, poznać losy bohaterów nowej wersji "Akademii Pana Kleksa". Film opowiadający o przygodach Ady Niezgódki i jej kolegów z akademii, przeniósł wszystkich w niezwykły świat fantazji i baśniowej przygody. Efekty specjalne, kolorowa scenografia i urokliwa muzyka zrobiły swoje i wszyscy wyszli z kina usatysfakcjonowani. Czasami warto oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w magiczny świat filmu i wyobraźni. (bis)
Archiwum Aktualności