🌍 Godzina dla Ziemi jest to ogólnoświatowa akcja, podczas której w symbolicznym geście troski o przyszłość błękitnej planety w mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej na jedną godzinę gasną światła.
💧Tegoroczna edycja odbędzie się 23 marca w godzinach 20:30-21:30 i jest poświęcona rzekom - ma zwrócić uwagę na ich zły stan.
➡️ W tym roku do akcji włącza się również Ministerstwo Edukacji Narodowej.
💡Dziś o 20.30 dołącz do akcji i zgaś światło!
(Źródło: www.facebook.com/ministerstwo.edukacji)
🌍 Godzina dla Ziemi
🏆🏊♂️ Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu Klas 3
- 8
22 marca 2024 r. na Nowej Pływalni SMS w Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Szkół Powiatu Pruszkowskiego w Pływaniu Klas 3, pod patronatem Starosty Krzysztofa Rymuzy. Z dumą informujemy, iż nasza reprezentacja Trzecioklasistów już na początku swojej przygody z pływaniem odniosła wielki sukces zajmując I MIEJSCE w sztafecie 4 x 25 m stylem dowolnym!
Skład 🏆drużyny: 🥇Liliana Duplaga (3A), 🥇Nina Nowak (3A), 🥇Emilia Matysiak (3A), 🥇Olga Mańkowska (3C), 🥇Damian Kaliszewski (3A), 🥇Ignacy Kwiatkowski (3A), 🥇Jan Jędrzejczyk (3A), 🥇Bartosz Malinowski (3C).
Również nasi uczniowie odnieśli wielki sukces o Mistrzostwo Powiatu indywidualnie:
I MIEJSCE - 🥇Nina Nowak (3A) - kategoria dziewczynki
II MIEJSCE -🥈Damian Kaliszewski (3A) - kategoria chłopcy
Wielkie GRATULACJE dla naszych najmłodszych pływaków i ich Trenerów. Jesteśmy z Was dumni! :) (bis)
🎨 Ogólnopolski konkurs "Pejzaż zimowy"
Z radością informujemy, iż uczennica naszej szkoły z klasy 3A Liliana Duplaga, zdobyła I MIEJSCE w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pejzaż zimowy”, którego organizatorem była świetlica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Gdańsku. Laureatce oraz opiekunowi p. Małgorzacie Rębisz serdecznie gratulujemy, a naszym zdolnym świetliczakom Jonatanowi Kucińskiemu (2B) oraz Ewie Szymańskiej (3B), którzy również wzięli udział w konkursie, dziękujemy za przygotowanie pięknych prac konkursowych.
🌷 Wiosenne "bomby kwietne"
- 1
Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny klasa 3C wraz z wychowawcą wybrała sie do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego na warsztaty ekologiczne "Stwórz łąkę kwietną!".
Kule nasienne są metodą zasiewu znaną od starożytności. Połączenie nasion z gliną i ziemią chroni je przed wysuszeniem, wypłukaniem przed deszcz czy zwianiem przez wiatr. Taka “bomba” rzucona na nieużytki, opuszczone i trudno dostępne przestrzenie miejskie lub podwórka poradzi sobie sama i wypuści kiełki. Dzięki temu nasze otoczenie będzie piękniejsze i bardziej zróżnicowane biologicznie, przyciągając owady zapylające, motyle i ptaki.
W czasie warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali kule nasienne, które już niedługo zamienią się w piękne, polne kwiaty w naszej nabliższej okolicy.
👨🍳 Sushi masterzy z SP4
- 22
Sushi wydaje się być skomplikowanym daniem, ale nie dla naszych uczniów z Koła Żywieniowego prowadzonego przez p. Urszulę Święs i p. Dominikę Brysk-Urbańską. Młodzi kucharze wyposażeni w podstawową wiedzę na temat tej popularnej japońskiej potrawy, bez wahania przystąpili do jej przyrządzenia, co jest bez wątpienia prawdziwą sztuką! Uczniowie wykazali się cierpliwością, niezwykłą precyzją i starannością formowania maków, a na koniec wcale niełatwą sztuką jedzenia pałeczkami. :) Gratulujemy wszystkim udanego debiutu w roli sushi masterów! :) (bis)
🌞 Witaj Wiosno!
- 78
Pierwszy Dzień Wiosny był w klasach 0-3 wyjątkowo pracowity i radosny. Mały Samorząd Uczniowski wspierany przez p. Edytę Borowską i p. Sylwię Wudarczyk, zarządził bowiem pożegnanie zimy i powitanie WIOSNY! Zerówkowicze przepędzili więc zimę ... Marzannami, a starsi uczniowie zaprosili wiosnę do szkoły. W klasach i na korytarzach nagle zakwitły kolorowe kwiaty, przyleciały pierwsze bociany i... zaświeciło słońce! Poszukiwania wiosny w parku też były udane, bo dzieci po bardzo skrupulatnych obserwacjach potwierdziły oficjalnie jej nadejście! Wyjątkowości tego radosnego dnia, dopełniały specjalnie na ten dzień dobrane stroje w wiosennych kolorach i dobiegające z sal dźwięki wiosennej muzyki i piosenek. Nie zapomniano też o tym, że 21 marca to również Światowy Dzień Zespołu Downa / Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzieci na znak solidarności i zrozumienia włożyły bowiem... kolorowe skarpetki nie do pary! To był niezwykle PIĘKNY dzień! WITAJ WIOSNO! :) (bis)
🔬🧪 Szkolny Festiwal Nauki
- 85
21 marca z inicjatywy zespołu nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i koordynatora p. Izabeli Żywickiej odbył się doroczny Szkolny Festiwal Nauki, mający na celu propagowanie wiedzy z różnych dziedzin nauki. Z tej okazji uczniowie klas 4-6 przygotowali i zaprezentowali społeczności szkolnej plakaty przedstawiające sylwetki i dorobek polskich naukowców, wynalazców oraz wykonali makiety z projektami odnawialnych źródeł energii w naszym EKO-mieście. :) Najstarsi uczniowie z klas 7-8 uczestniczyli w pokazach: eksperymentów fizycznych, doświadczeń chemicznych, możliwości drukarki 3D, pokazach minerałów, obserwacjach mikroskopowych i wielu innych aktywnościach prowadzonych przez nauczycieli: p. Małgorzatę Dzięcielską, p. Małgorzatę Jasińską, p. Ewę Brysiak, p. Anetę Sęsoła i p. Leszka Tomczyka, a wszystko z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Wydarzenie było okazją nie tylko do prezentacji pokazów z różnych dziedzin nauki, ale i do wspólnej zabawy. Był to także dobry sposób na spędzenie w szkole Pierwszego Dnia Wiosny. :) (bis)
🏆 Olimpiada Klas Trzecich ZABAWA RAZEM
- 55
20 marca nasza szkoła była gospodarzem i organizatorem Olimpiady Klas Trzecich "ZABAWA RAZEM", pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Pruszkowa. Trzecioklasiści w grupach koedukacyjnych dzielnie walczyli w konkurencjach sportowych, sprawnościowych, zwinnościowych, a nawet siłowych o zwycięstwo. Przy niewielkich różnicach punktowych i zaciętej walce, kolejność uzyskanych miejsc okazała się następująca:
I MIEJSCE ex equo - 🏆Szkoła Podstawowa AZYMUT |🏆Szkoła Podstawowa nr 4 z drużyną w składzie: Bartosz Bolc (3A), Liliana Duplaga (3A), Maria Jarek (3A), Damian Kaliszewski (3A), Igor Kozieł (3A), Emilia Matysiak (3A), Aleksander Wozniuk (3B), Dominika Nartanowicz (3C), Olga Mańkowska (3C), Franciszek Komorowski (3C), Emilia Olewniczak (3C), Cezary Osmólski (3C)
III MIEJSCE - 🏆Szkoła Podstawowa nr 3
IV MIEJSCE - Szkoła Podstawowa nr 9 | Szkoła Podstawowa nr 6 | Szkoła Podstawowa nr 8
Jesteśmy pełni uznania dla Trzecioklasistów, którzy pokazali wszystkim czym jest prawdziwy sport, dobra zabawa i gra fair play! Gratulujemy młodym sportowcom i ich Trenerom / Nauczycielom. Dziękujemy p. Januszowi Pakule i p. Tomaszowi Kwasiborskiemu oraz Młodym Asystentom za organizację tego wspaniałego turnieju! (bis)
📷 Trochę fizyki czyli camera obscura
- 4
Czy do zbudowania kamery wystarczy pudełko, dziurka i bibułka? :) Na to pytanie odpowiedzieli sobie nasi ósmoklasiści podczas lekcji fizyki, omawiając zagadnienia z działu OPTYKA. Wykorzystując kartonowe pudełka i szczegółową instrukcję, skorzystali z zachęty swojej nauczycielki p. Małgorzaty Dzięcielskiej i samodzielnie wykonali proste modele w pełni (jak się okazało) funkcjonujących kamer (tzw. CAMERA OBSCURA). Młodzi badacze cieszyli się bowiem widokiem oglądanych (choć odwróconych) obrazów, rzucanych na kalkę umieszczoną wewnątrz światłoszczelnego pudełka przez ... maleńki otworek! :) Okazuje się, że nauka przez samodzielne doświadczanie przynosi najlepsze efekty! Brawo! :) (bis)
🎭 Czy na scenie grają cienie?
- 16
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru, uczniowie klasy 1B postanowili poznać tajniki teatru cieni, który jest odmianą teatru lalkowego. Mimo, że ta forma teatru powstała dawno temu (bo już w III w. p.n.e.) w Chinach, to przetrwała do dziś i nadal cieszy się ogromną popularnością, a naszych pierwszoklasistów wręcz zafascynowała. Po własnoręcznym wykonaniu przeróżnych kukiełek, na które każdy uczeń miał własny pomysł, najciekawsza okazała się prezentacja ich cienia, na przygotowanej przez wychowawczynię p. Sylwię Wudarczyk scenie. Ciekawe, co nasze kreatywne pierwszaki wymyślą po wizycie w Teatrze Piasku Tetiany Galitsyny, gdyż wybierają się na spektakl "Królowa Śniegu". Czyżby .... teatr piasku? :) (bis)
🥉🏊♂️ OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA
16 marca 2024 r. na basenie olimpijskim Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM odbyły się IV eliminacje Ogólnopolskich Zawodów Pływackich dla Dzieci "OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA" sezon 2023/2024. Z radością informujemy, iż jeden z naszych pływaków - 🥉Karol Zarychta (6A) zajął III MIEJSCE w konkurencji na 100 m stylem grzbietowym.
Gratulujemy Karolowi, dla którego był to pierwszy sukces na OMDO, Trenerom p. Oldze Byrka i p. Rafałowi Grochockiemu oraz naszym pozostałym pływakom, którzy wzięli udział w tych trudnych i prestiżowych zawodach. Życzymy wszystkim dalszych, coraz lepszych wyników sportowych. :) (bis)
🏆⚽️ Czerwona Kartka dla Cukrzycy!
W miniony weekend (15-17 marca) uczeń naszej szkoły Dawid Sendek (5A), brał udział w VII edycji Turnieju Czerwonej Kartki dla Cukrzycy - SWEET EURO FOOTBALL CUP 2024 w Suchym Lesie pod Poznaniem. W rywalizacji brały udział 34 drużyny z Polski, Niemiec, Szwecji i Chorwacji.
Z dumą informujemy, iż Drużyna Dawida "WALECZNI", której patronem jest Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą zajęła I MIEJSCE w całym turnieju i została MISTRZEM LIGI EUROPY!!! Dodatkowo Dawid, grający na pozycji BRAMKARZA nie tylko obronił karnego w ostatnim meczu o pierwsze miejsce, ale co jest niesamowite ... strzelił bramkę rywalom!!! Gratulujemy Dawidowi i całej drużynie WALECZNYCH niezwykłej pasji, determinacji i niebywałego sukcesu, który pokazuje, że z przeciwnościami losu i chorobą można, a nawet trzeba walczyć, bo nie stanowią one żadnej przeszkody na drodze do realizacji sportowych marzeń! Życzymy Dawidowi kolejnych sukcesów i sięgania po najwyższe laury!!! BRAWO!! (bis)
💃🕺 Wytańczyć Marzenia 2024
- 4
15 marca 2024 r. w Sali Audytoryjnej MOK "KAMYK" w Pruszkowie, odbyło się niezwykłe wydarzenie - Gala Finałowa Przeglądu Tanecznego „Wytańczyć Marzenia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Pruszkowa. Podczas Gali, której organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 5, swoje talenty taneczne prezentowali uczniowie pruszkowskich szkół podstawowych, a wśród nich nasza zdolna reprezentacja: Martyna Fedak (2D), Jonatan Kuciński (2B) i Oliwia Dumała (4B). Nasi uczniowie zaprezentowali się w niezwykłych występach, w różnych formach i stylach tanecznych - od tańca towarzyskiego po taniec nowoczesny. Gratulujemy naszym młodym i bardzo utalentowanym tancerzom niezwykłej pasji, determinacji i życzymy dalszej realizacji marzeń poprzez sztukę taneczną. :) Źródło zdjęć i nagrań: archiwa Rodzinne :) | strona Organizatora - SP5. (bis)
🧠 Tydzień Mózgu 2024
- 17
W sobotę 16 marca 2024 r. chętni uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli wraz ze swoimi nauczycielami nauk przyrodniczych p. Izabelą Żywicką i p. Ewą Brysiak w finale obchodów Tygodnia Mózgu 2024, w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Młodzi biolodzy wzięli udział w pokazach i warsztatach w Holu Wystawowym Instytutu Nenckiego. Dowiedzieli się jak pracuje mózg oglądając pod mikroskopem neurony i astrocyty. Mieli okazję porozmawiać z wybitnymi polskimi naukowcami i poznać na czym polega ich praca. Uczniowie wykonywali roztwory różnych witamin i sprawdzali fluorescencję roślin. Oglądali mózgi: psa, oposa i lemurów. Zobaczyli wiele ciekawych pokazów i doświadczyli codziennej pracy naukowca. Było tak interesująco, że wszyscy z pewnością wrócą do Instytutu w przyszłym roku. :) (bis)
🚌 Lekcja wielkanocna w PME
- 66
W ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, 15 marca 2024 r. uczniowie klas 1A i 3B pod opieką p. Grażyny Karwowskiej, p. Edyty Borowskiej i p Janusza Pakuły, uczestniczyli w LEKCJI WIELKANOCNEJ w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest Wielkanoc, poznali tajemnice, jakie kryją się za poszczególnymi zwyczajami, które towarzyszą świętom Wielkiej Nocy oraz wykonali świąteczne ozdoby. Nie zabrakło przy tym ciekawych opowieści, dlaczego w tym okresie ozdabia się jajka oraz ... czy zając wielkanocny istnieje naprawdę? :) Był to bardzo twórczo i kreatywnie spędzony czas, w dodatku wzbogacony o rzetelną wiedzę na temat naszych tradycji wielkanocnych. (bis)
Lekcja historii inaczej
14 marca uczniowie klasy 7A pod opieką wychowawcy p. Iwony Kowalczyk i nauczyciela historii p. Arkadiusza Apriasza, uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Dulag 121. Podczas zajęć, których tematem była Historia obozu Dulag 121, uczniowie poznali genezę powstania obozu i jego dzieje. Dowiedzieli się m.in. na czym polegała pomoc w obozie Dulag 121 i poza jego granicami dla ludności Warszawy, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Była to wyjątkowa i bardzo cenna lekcja lokalnej historii. (bis)
🎤 Śpiewaj, nie ziewaj!
- 1
13 marca 2024 r. odbył się szkolny etap VIII. Konkursu Piosenki Dzieci i Młodzieży „ŚPIEWAJ, NIE ZIEWAJ”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie. Z radością informujemy, iż naszą szkołę reprezentować będzie w etapie powiatowym Kinga Kapała z klasy 4D. Młoda artystka zachwyciła muzyków powołanych do jury - p. Agnieszkę Przybylską i p. Irenę Sosnowską - zwłaszcza wykonaniem piosenki Majki Jeżowskiej "Rytm i melodia". Gratulujemy Kindze ujawnienia niezwykłego talentu wokalnego i życzymy sukcesu w kolejnym etapie konkursu! :) (bis)
🧮 Matematyka Bez Granic
12 marca 2024 r. KLASA 6A, zainspirowana przez swoją nauczycielkę matematyki p. Zofię Zbrowską i wsparta stuprocentowo przez swoich Rodziców i Dyrektora szkoły, wzięła udział w Finale XXXV edycji Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques Sans Frontières” ("Matematyka Bez Granic"), organizowanym pod auspicjami Rady Europy. Celem konkursu jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi.
W tym nietypowym konkursie, w którym mogą brać udział wyłącznie CAŁE ZESPOŁY KLASOWE, do rozwiązania były zadania o różnym stopniu trudności. Nasi szóstoklasiści dzięki wzorowej i twórczej współpracy, rozwiązali WSZYSTKIE 9 zadań, w tym jedno w języku niemieckim! :) Teraz pozostaje im już tylko czekać na ogłoszenie wyników. Trzymamy kciuki za naszych uczniów! :) (bis)
🧜♀️Powiatowy Finał WARSZAWSKIEJ SYRENKI!
- 20
12 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie odbył się Powiatowy Finał 47. edycji Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Z dumą informujemy, iż nasz uczeń Gustaw Bryłowski (4C) został LAUREATEM I MIEJSCA (w kategorii klas 4-6) i tym samym weźmie udział w Finale Wojewódzkim tegorocznej edycji Konkursu, który odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. W etapie powiatowym wziął również udział Julian Orłowski (5B), który równie dzielnie reprezentował naszą gminę w tym prestiżowym konkursie. Zmagania 31 uczestników konkursu oceniało aktorskie jury w składzie: p. Ewa Telega-Domalik, p. Martyna Szymańska oraz p. Remigiusz Jankowski. Gratulujemy naszym niezwykle zdolnym uczniom i ich nauczycielom p. Michałowi Ryszce i p. Elżbiecie Tarnowskiej, a Gustawowi dodatkowo życzymy powodzenia na ostatnim szczeblu konkursu. Trzymamy kciuki! (bis)
💐 Międzynarodowy Dzień Kobiet
Archiwum Aktualności