• Innowacja DZIECIĘCA OPOWIEŚĆ O ŚWIECIE EMOCJI

          Świat uczuć i emocji to niezwykle osobista i wrażliwa przestrzeń w życiu człowieka, a zwłaszcza dziecka. Innowacja "Dziecięca opowieść o świecie emocji" prowadzona w grupie świetlicowej ma na celu oswojenie wraz z dziećmi świata ich emocji oraz pokazanie go dorosłym takim jaki jest, by mogli go bardziej dostrzec i zrozumieć.

          Moduły innowacji:
          moduł I: Radość (26.10-09.12.2022)
          moduł II: Smutek (12.12.2022-03.02.2023)
          moduł III: Złość (06.02-05.04.2023)
          moduł IV: Strach (09.04-02.06.2023)
          Zajęcia prowadzone będą raz w tygodniu, będą obejmować m.in. naukę rozumienia emocji własnych i innych osób, dzielenie się swoimi emocjami z grupą, ćwiczenia dotyczące wyrażania emocji w sposób konstruktywny, tworzenie krótkich opowiadań o emocjach, ilustrowanie opowiadań.

          Produktem finalnym będzie nagranie w formacie .mp4 napisanych przez dzieci opowiadań o 4 emocjach wraz z dziecięcymi ilustracjami.

          Autorka i realizatorka innowacji: Małgorzata Rębisz

          Innowacja zatwierdzona do realizacji na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 15.09.2022 r.


          Innowacja PIENIĄDZE NA POLU NIE ROSNĄ

          Innowacja "Pieniądze na polu nie rosną” polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu raz w miesiącu warsztatów ekonomicznych dla uczniów klasy IIIB, które w formie zabawy mają przekazać dzieciom m.in. podstawowe informacje na temat roli pieniądza, jego wartości, wiedzę na temat oszczędzania.

          Pojęcia jakie uczniowie poznają dzięki wprowadzonej innowacji to: pieniądze, monety, banknoty, oszczędzanie, wydatki, dochody, budżet, korzyści z oszczędzania, rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, bank, konto, rachunek, saldo rachunku, lokata, kredyt, karta, rabat, promocja, przecena, wyprzedaż, kupno, sprzedaż, wartość, reszta, karta płatnicza, kod PIN, transakcje bezgotówkowe, bankomat, waluta, euro, dolar, funt, frank, unia europejska, kantor, kursy walut, sprzedawca, kupujący.

          Umiejętności jakie nabędą uczniowie to: liczenie pieniędzy, rozmienianie, przeliczanie złotych na grosze i groszy na złote, rozumienie związków frazeologicznych i przysłów ze słowem pieniądz, grosz, rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, odkrywanie sposobów na oszczędzanie, co i jak można oszczędzać – przykłady z życia codziennego, rozwiązywanie zadań związanych z obliczeniami pieniężnymi, pożyczanie w banku, oszczędzanie w banku, zadania związane z kupowaniem, porównywanie ilorazowe i różnicowe – ile razy tańszy/droższy, o ile tańszy/droższy, obliczanie kosztów zakupów, porównywanie oferty cenowej różnych sklepów, planowanie wydatków, dopasowanie nazwy kraju do waluty, która w nim obowiązuje, rozwiązywanie zadań związanych z kupowaniem, przeliczanie waluty, wydawanie reszty, zachowanie w sklepie, posługiwanie się pieniędzmi.

          Autorka i realizatorka innowacji: Sylwia Wudarczyk

          Innowacja zatwierdzona do realizacji na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 15.09.2022 r.


          Innowacja NIEZWYKŁY ŚWIAT KAMISHIBAI - metodą popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych

          Kamishibai z japońskiego: kami- papier, shibai- sztuka, to w dosłownym tłumaczeniu papierowy teatr, teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. To japońska forma opowiadania do dużych ilustracji, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę wzorowaną na parawanie z teatrzyków marionetkowych. Cały zestaw ilustracji umieszcza się w okienku rozłożonej skrzyneczki, ilustracjami w stronę widzów. Czytający opowiadanie ma tekst ilustracji przed sobą, zamieszczony na poprzedniej ilustracji.

          Innowacja NIEZWYKŁY ŚWIAT KAMISHIBAI może okazać się świetną metodą umożliwiającą pobudzanie wyobraźni dzieci, ćwiczenie koncentracji uwagi, poszerzanie słownictwa, rozbudzanie w dzieciach ciekawości świata, sposobem na zrozumienie  siebie i innych oraz wyrabiający nawyk czytania. Cechą szczególną książek Kamishibai jest ich tematyka – mówią one o sprawach ważnych, dotyczących istoty życia i kondycji ludzkiej, a więc często są to historie o emocjach, wartościach, sensie otaczającego nas świata.

          Cele ogólne innowacji:
          • Rozwijanie ciekawości świata i zainteresowań czytelniczych u dzieci poprzez prezentację Teatru Kamishibai.
          • Prezentowanie wartościowych treści czytelniczych 
          • Usprawnienie koordynacji wzrokowo-słuchowej u dzieci
          • Doskonalenie zdolności językowych i manualnych u dzieci.
          • Wyzwalanie u dzieci ekspresji twórczej inspirowanej tematyką bajek i baśni oraz wyobraźni.
          • Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania prezentowanych utworów i koncentracji uwagi.

          Wprowadzenie innowacji pozwoli na poznanie nowatorskiej metody nauki i alternatywnej formy spędzania czasu wolnego.
          Program realizowany będzie w klasach 0-1, w ramach zajęć bibliotecznych oraz edukacyjnych z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej średnio 1 raz w miesiącu w każdej grupie. 

          Autorki i realizatorki innowacji: Irena Sosnowska, Agnieszka Przybylska

          Zatwierdzono do realizacji na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 15.09.2022 r.

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych