• Rok szkolny 2021/2022

        •  CICHY i UWAŻNY - innowacja psychologiczno-pedagogiczna

          W bieżącym roku szkolnym  klasa 2C pod opieką Pani Wioli Staniak-Ćwiek realizowała innowację psychologiczno – pedagogiczą „Cichy i uważny”. Cele innowacji sprowadzały się do: kształcenia u dzieci motywacji do unikania i eliminowania hałasu, zapewnienia dzieciom możliwości ograniczenia dopływu bodźców generowanych w czasie przerw szkolnych, kształtowanie u uczniów wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, ćwiczenia koncentracji, pamięci i uwagi oraz cierpliwości, zaspokojenia potrzeby fizycznego i duchowego spokoju. Innowacja była realizowana w formie zajęć relaksacyjnych w czasie długich przerw i obejmowała: relaks przy muzyce klasycznej i wyciszającej, naśladującej dźwięki płynące z natury, lekturę książek: Pralinka, Dzieci z Bullerbyn, Najpiękniejsze opowiadania na Boże Narodzenie, kolorowanie mandali tematycznych, spotkanie z pielęgniarką szkolną na temat „Hałas a cisza”, zapoznanie dzieci z różnymi technikami relaksacyjnymi, ćwiczenia z elementami metody mindfulness. Na koniec cyklu dzieci w grupach przygotowały plakat mówiący o szkodliwości hałasu oraz promujący dobroczynny wpływ ciszy i spokoju dla zdrowia i życia człowieka. Każdorazowo udział dziecka w zajęciach był odnotowywany w „Paszporcie członka klubu relaksacji”.

          więcej zdjęć tutaj

           

          EkoEmocje w świetlicy szkolnej

          Od września 2021 r. w świetlicy szkolnej pod kierunkiem p. Małgorzaty Rębisz realizowana jest innowacja pedagogiczna „EkoEmocje” autorstwa p. M. Dziadkowiec. Projekt jest rozszerzeniem działań międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja”. Uczestniczy w nim 12 chętnych uczniów z klas 2. 
          Projekt podzielony jest na 5 modułów:
          1. Kraina Emocji,
          2. Kraina Wyobraźni,
          3. Kraina Mocy Słów,
          4. Kraina Empatii,
          5. Kraina Odwagi.
          Spodziewane wybrane  efekty:
          - wykształcenie umiejętności uważnego i świadomego postrzegania otaczającego świata, 
          - wykształcenie umiejętności współdziałania w grupie,
          - wzrost świadomości ekologicznej wśród dzieci i rodziców,
          - podejmowanie działań na rzecz lokalnego środowiska,
          - podniesienie poziomu kultury osobistej,
          - podniesienie jakości pracy placówki oraz poszerzenie działań dydaktycznych i wychowawczych.
          Projekt będzie realizowany do końca b.r. szkolnego.

              


           

          Innowacja SZACH-MAT

          Innowacja SZACH-MAT, szachy w edukacji wczesnoszkolnej skierowana jest do uczniów klas 1 i będzie prowadzona przez kolejne dwa lata ich nauki pod kierunkeim p. Anny Brzezińskiej.
          Podstawowym celem innowacji  jest zapewnienie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez rozwijanie umiejętności gry w szachy, a przez to zwiększenie umiejętności matematycznych naszych uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego oraz rozwiązywania problemów.

          Zadaniem programu i zajęć koła szachowego jest przekazanie początkującym szachistom  zwięźle i przystępnie zasad gry szachowej oraz zachęcenie do dalszego rozwoju umiejętności gry w szachy.


           

          Innowacja psychologiczno-pedagogiczna „CICHY i UWAŻNY” 

          Od listopada 2021 do czerwca 2022 w klasie 2C realizowana jest innowacja psychologiczno-pedagogiczna „Cichy i uważny”. Innowacja ma formę zajęć relaksacyjnych, odbywa się dwa razy w tygodniu na długich przerwach.

          Nowatorstwo innowacji polega na zastosowaniu w pracy z dziećmi elementów treningu relaksacyjnego oraz elementów metody mindfulness Eline Snel. Poprzez naukę uważności dzieci uczą się w inny sposób radzić sobie ze swoimi trudnościami i problemami (takimi jak gonitwa myśli, stała konieczność ruszania się albo natychmiastowego robienia tego, o czym się pomyślało).

          Świat nasz i naszych dzieci pełen jest bodźców, nie każdy dobrze radzi sobie z ich nadmiarem. Coraz cenniejsza staje się umiejętność ograniczenia nadmiaru bodźców i wyciszenia oraz uważności na to, co dzieje się tu i teraz. Rola ciszy w uczeniu jest ogromna. Przebywanie w ciszy uczy skupienia i koncentracji, daje poczucie spokoju i pozwala na wewnętrzne wyciszenie. Brak ciszy męczy i wpływa negatywnie na nasz układ nerwowy, powoduje zdenerwowanie oraz zmęczenie. Wreszcie cisza pozwala rozwijać twórcze myślenie.

          Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje w swoim aktywnym życiu nie tylko działania, ale i wyciszenia - czasu dla siebie, aby pomyśleć, odpocząć, zregenerować siły. Świadoma uważność przywraca wewnętrzną równowagę, sprowadza uspokojenie organizmu, wyciszenie układu nerwowego, synchronizuje pracę mózgu, rozwija świadomość ciała i świadomość własnego stanu emocjonalnego.

           

               

  • Galeria zdjęć

      brak danych