• 2020/2021

        • 2021-06-25

          WAKACJE 2021

           


          2021-06-24

          PODZIĘKOWANIE


          2021-05-28

          ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a DruonaHalldóra LaxnessaVladimira NabokovaJosepa Pla i Manuela Mejía Vallejo

          Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia.

                                          (źródło: https://pl.wikipedia.org

          Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich Czytelników (tych małych, większych i całkiem dorosłych) do zabawy. Było to prawdziwe wyzwanie dla czytelników z fantazją!

          Co wystarczyło zrobić?
          1. Przebrać się za swoją ulubioną książkową postać i zrobić zdjęcie,
          2. Zamieścić swoje zdjęcie na padlecie (wirtualnej tablicy), 
          3. Napisać kim się jest i z jakiej książki pochodzi  postać.

          Dla uczestników zabawy biblioteka szkolna przygotowała specjalne dyplomy i nagrody książkowe, a dla zwyciężczyni NAGRODĘ - NIESPODZIANKĘ.

          Lista nagrodzonych:

           

          Dziękujemy wszystkim za uczczenie Światowego Dnia Książki 2021 i udział w zabawie. GRATULUJEMY! :) 

          Bibliotekarze
          Irena Sosnowska
          Agnieszka Przybylska


          2021-05-09

          SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE Z JOANNĄ PAPUZIŃSKĄ

          Biblioteka szkolna na zaproszenie organizatora GDK w Bychlewie zaprosiła wszystkie dzieci i dorosłych z naszej szkoły na spotkanie z Panią Joanną Papuzińską - autorką bestsellerów dla dzieci.

          Spotkanie odbyło się 9.05.2021 r.

          Joanna Papuzińska - profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wykładowca i pracownik naukowy UW, krytyk literacki, autorka wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Członek Zarządu Polskiej Sekcji IBBY.
          W 1996 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Jest także laureatką  Nagrody Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w 25-leciu polskiej wolności.
          Prozaik i poetka. Jej twórczość dla dzieci charakteryzuje się łączeniem baśniowości z realizmem współczesnego życia. Humor towarzyszący czytelnikowi podczas lektury jej utworów rozładowuje nieuświadomione lęki, pozwala dziecku postrzegać świat jako miejsce przyjazne i wszystkim życzliwe.
          Jej wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie pt. "Darowane kreski" zostały wyróżnione Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

          Link do spotkania: kliknij, żeby obejrzeć

          Serdecznie dziękujemy organizatorowi za możliwość udziału w tym interesującym wydarzeniu!


          2021-02-15

          E-BIBLIOteka

          Zapraszamy wszystkich czytelników do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki, a od stycznia 2021 r. również E-BIBLIOteki.

          Biblioteka ma teraz nowoczesne, skomputeryzowane oblicze. Wszystkie książki zostały wprowadzone do nowego programu E-BIBLIO firmy LIBRUS SYNERGIA, służącego do katalogowania zbiorów bibliotecznych, prowadzenia ksiąg inwentarzowych, obsługi ubytkowania zasobów oraz przeprowadzania skontrum w szkolnej bibliotece. 

          E-BIBLIO jest również innowacyjnym narzędziem do tworzenia i prowadzenia kont czytelników, które pozwala uczniom na dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Dzięki programowi czytelnik może sprawdzić jakie książki ma wypożyczone, kiedy powinien je zwrócić oraz może zarezerwować interesującą go książkę z dowolnego miejsca pobytu.

          Obecnie istnieje możliwość przeglądania całego księgozbioru przez Internet. Logując się na swoje konto w systemie LIBRUS Synergia wszyscy użytkownicy naszej biblioteki mogą zarezerwować on-line wybraną książkę, niezależnie od godzin jej otwarcia.

          Przeglądać nasz księgozbiór może każdy, natomiast rezerwacji książki może dokonać tylko użytkownik biblioteki (uczeń, nauczyciel, pracownik).

          Więcej informacji w zakładce E-BIBLIOteka.


          2021-02-14

          WALENTYNKI 2021

           


          2021-02-03

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

          3 lutego 2021 roku odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

          Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę, jak zachować się w bibliotece.
          Pierwszoklasiści odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.

          Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności swoich wychowawców złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki i będą wzorowymi czytelnikami szkolnej biblioteki.

          Na pamiątkę nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe plakaty oraz przygotowane specjalnie dla nich przez Instytut Książki - Wyprawki Czytelnicze, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Projekt został zrealizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne "Mała Książka - Wielki Człowiek".

          Na koniec przyszedł czas na uroczyste wręczenie e-kart bibliotecznych i wypożyczenie pierwszej książeczki.  Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Gratulujemy! :)

          Do obejrzenia galeria zdjęć z uroczystości: 

               

          bis


           

          ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          Corocznie, 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień - World Hello Day. Dzień ten został ustanowiony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych jako wezwanie braci Briana i Michaela McCormack do pokoju, w odpowiedzi na wojnę „Yom Kippur” między Izraelem a Egiptem. Konflikt był dość poważny, zginęło tysiące żołnierzy i niewinnych cywilów. Pomysł braci zyskał wielu zwolenników i dziś World Hello Day obchodzone jest w ponad 180 krajach.

          Polska przyłączyła się do obchodów w roku 2006, a pierwszym miastem, które zapoczątkowało celebrację Światowego Dnia Życzliwości był Wrocław. Święto ma wielu ambasadorów na całym świecie, w tym laureatów Pokojowej Nagrody Nobla.

          Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest dniem symbolicznym, nie ograniczającym się tylko do celebracji tego jednego dnia. Nasze codzienne życie stwarza wiele sytuacji, w których ważna jest nasza postawa oraz bezinteresowna życzliwość. Zwykłe pozdrowienia skierowane do bliskich, sąsiada, okazana pomoc nieznajomej osobie sprawiają, że my sami zaczynamy widzieć siebie w bardziej pozytywnym świetle.

          Jesteśmy w trudnym czasie pandemii, która w żaden sposób nie zwalnia nas od bycia życzliwym. Wręcz przeciwnie!
          Warto być życzliwym, bowiem zwykłe miłe słowo może odmienić życie człowieka, a Dzień Życzliwości może być najlepszą okazją do zażegnania jakiegoś sporu, konfliktu.

          Zatem działajmy, bądźmy czujni w myśl bardzo aktualnego powiedzenia: „Bądź życzliwy dla każdego, bo życzliwość się opłaca i w dobroci do nas wraca”.


           

          UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI SPOŁECZNEJ - "PODARUJ WIERSZ" 

          Biblioteka szkolna na zaproszenie Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Biblioteki Narodowej wsparta pomocą Uczniów, Rodziców i Nauczycieli wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”.

          Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – był inspiracją dla niniejszej akcji.

          Osoby biorące w niej udział miały za zadanie odręcznie przepisać wybrany przez siebie wiersz i ofiarować go przepisanego komuś, dla kogo mogło to być ważne.
          Działania, do których zapraszaliśmy, sprowadzały się do czterech prostych kroków:

          1. sięgnięcia po zbiór wierszy (w domu lub w bibliotece),
          2. wybrania jednego z nich,
          3. odręcznego przepisania wybranego wiersza, 
          4. podarowania go komuś 

          Dziękujemy wszystkim za udział w akcji! 

          Dzięki Państwa pomocy słowa wierszy – słowa prawdziwie znaczące, niosące sens i nadzieję, dające oparcie – trafiły zwłaszcza do tych osób, które takich słów najbardziej potrzebowały.


          2020-09-29

          Czytają dzieci, czytają dorośli, czytajmy sobie nawzajem, czyli... OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2020

          O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci, i które w tym roku, w dobie pandemii wyglądało inaczej niż zwykle.

          W naszej szkole do akcji 29 września przyłączyły się solidarnie wszystkie klasy wraz ze swoimi nauczycielami, poświęcając kilka minut lekcji na wspólną lekturę. A pomysłów na lekturę było wiele: od tekstów z podręczników po fragmenty książek wypożyczonych ze szkolnej biblioteki.

          Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania. Z pewnością tak spędzony wspólnie czas zaprocentuje w przyszłości.

          Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i wszystkim Uczniom za aktywny udział w akcji i zapraszamy wszystkich do częstego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki. :)                                                                                           

                

                

              

                

              

                

              

  • Galeria zdjęć

      brak danych