• 🎭 Czy na scenie grają cienie?

          • Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru, uczniowie klasy 1B postanowili poznać tajniki teatru cieni, który jest odmianą teatru lalkowego. Mimo, że ta forma teatru powstała dawno temu (bo już w III w. p.n.e.) w Chinach, to przetrwała do dziś i nadal cieszy się ogromną popularnością, a naszych pierwszoklasistów wręcz zafascynowała. Po własnoręcznym wykonaniu przeróżnych kukiełek, na które każdy uczeń miał własny pomysł, najciekawsza okazała się prezentacja ich cienia, na przygotowanej przez wychowawczynię p. Sylwię Wudarczyk scenie. Ciekawe, co nasze kreatywne pierwszaki wymyślą po wizycie w Teatrze Piasku Tetiany Galitsyny, gdyż wybierają się na spektakl "Królowa Śniegu". Czyżby .... teatr piasku? :) (bis)

          • 🥉🏊‍♂️ OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA

          • 16 marca 2024 r. na basenie olimpijskim Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM odbyły się IV eliminacje Ogólnopolskich Zawodów Pływackich dla Dzieci "OD MŁODZIKA DO OLIMPIJCZYKA" sezon 2023/2024. Z radością informujemy, iż jeden z naszych pływaków - 🥉Karol Zarychta (6A) zajął III MIEJSCE w konkurencji na 100 m stylem grzbietowym. 
            Gratulujemy Karolowi, dla którego był to pierwszy sukces na OMDO, Trenerom p. Oldze Byrka i p. Rafałowi Grochockiemu oraz naszym pozostałym pływakom, którzy wzięli udział w tych trudnych i prestiżowych zawodach. Życzymy wszystkim dalszych, coraz lepszych wyników sportowych. :) (bis)

          • 🏆⚽️ Czerwona Kartka dla Cukrzycy!

          • W miniony weekend (15-17 marca) uczeń naszej szkoły Dawid Sendek (5A), brał udział w VII edycji Turnieju Czerwonej Kartki dla Cukrzycy - SWEET EURO FOOTBALL CUP 2024 w Suchym Lesie pod Poznaniem. W rywalizacji brały udział 34 drużyny z Polski, Niemiec, Szwecji i Chorwacji. 
            Z dumą informujemy, iż Drużyna Dawida "WALECZNI", której patronem jest Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą zajęła I MIEJSCE w całym turnieju i została MISTRZEM LIGI EUROPY!!! Dodatkowo Dawid, grający na pozycji BRAMKARZA nie tylko obronił karnego w ostatnim meczu o pierwsze miejsce, ale co jest niesamowite ... strzelił bramkę rywalom!!! Gratulujemy Dawidowi i całej drużynie WALECZNYCH niezwykłej pasji, determinacji i niebywałego sukcesu, który pokazuje, że z przeciwnościami losu i chorobą można, a nawet trzeba walczyć, bo nie stanowią one żadnej przeszkody na drodze do realizacji sportowych marzeń! Życzymy Dawidowi kolejnych sukcesów i sięgania po najwyższe laury!!! BRAWO!! (bis)

          • 💃🕺 Wytańczyć Marzenia 2024

          • 15 marca 2024 r. w Sali Audytoryjnej MOK "KAMYK" w Pruszkowie, odbyło się niezwykłe wydarzenie - Gala Finałowa Przeglądu Tanecznego „Wytańczyć Marzenia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Pruszkowa. Podczas Gali, której organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 5, swoje talenty taneczne prezentowali uczniowie pruszkowskich szkół podstawowych, a wśród nich nasza zdolna reprezentacja: Martyna Fedak (2D), Jonatan Kuciński (2B) i Oliwia Dumała (4B). Nasi uczniowie zaprezentowali się w niezwykłych występach, w różnych formach i stylach tanecznych - od tańca towarzyskiego po taniec nowoczesny. Gratulujemy naszym młodym i bardzo utalentowanym tancerzom niezwykłej pasji, determinacji i życzymy dalszej realizacji marzeń poprzez sztukę taneczną. :) Źródło zdjęć i nagrań: archiwa Rodzinne :) | strona Organizatora - SP5.  (bis)

          • 🧠 Tydzień Mózgu 2024

          • W sobotę 16 marca 2024 r. chętni uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli wraz ze swoimi nauczycielami nauk przyrodniczych p. Izabelą Żywicką i p. Ewą Brysiak w finale obchodów Tygodnia Mózgu 2024, w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Młodzi biolodzy wzięli udział w pokazach i warsztatach w Holu Wystawowym Instytutu Nenckiego. Dowiedzieli się jak pracuje mózg oglądając pod mikroskopem neurony i astrocyty. Mieli okazję porozmawiać z wybitnymi polskimi naukowcami i poznać na czym polega ich praca. Uczniowie wykonywali roztwory różnych witamin i sprawdzali fluorescencję roślin. Oglądali mózgi: psa, oposa i lemurów. Zobaczyli wiele ciekawych pokazów i doświadczyli codziennej pracy naukowca. Było tak interesująco, że wszyscy z pewnością wrócą do Instytutu w przyszłym roku. :) (bis)

          • 🚌 Lekcja wielkanocna w PME

          • W ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu, 15 marca 2024 r. uczniowie klas 1A i 3B pod opieką p. Grażyny Karwowskiej, p. Edyty Borowskiej i p Janusza Pakuły, uczestniczyli w LEKCJI WIELKANOCNEJ w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest Wielkanoc, poznali tajemnice, jakie kryją się za poszczególnymi zwyczajami, które towarzyszą świętom Wielkiej Nocy oraz wykonali świąteczne ozdoby. Nie zabrakło przy tym ciekawych opowieści, dlaczego w tym okresie ozdabia się jajka oraz ... czy zając wielkanocny istnieje naprawdę? :) Był to bardzo twórczo i kreatywnie spędzony czas, w dodatku wzbogacony o rzetelną wiedzę na temat naszych tradycji wielkanocnych. (bis)

          • Lekcja historii inaczej

          • 14 marca uczniowie klasy 7A pod opieką wychowawcy p. Iwony Kowalczyk i nauczyciela historii p. Arkadiusza Apriasza, uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Dulag 121. Podczas zajęć, których tematem była Historia obozu Dulag 121, uczniowie poznali genezę powstania obozu i jego dzieje. Dowiedzieli się m.in. na czym polegała pomoc w obozie Dulag 121 i poza jego granicami dla ludności Warszawy, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Była to wyjątkowa i bardzo cenna lekcja lokalnej historii. (bis) 

          • 🎤 Śpiewaj, nie ziewaj!

          • 13 marca 2024 r. odbył się szkolny etap VIII. Konkursu Piosenki Dzieci i Młodzieży „ŚPIEWAJ, NIE ZIEWAJ”, organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie. Z radością informujemy, iż naszą szkołę reprezentować będzie w etapie powiatowym Kinga Kapała z klasy 4D. Młoda artystka zachwyciła muzyków powołanych do jury - p. Agnieszkę Przybylską i p. Irenę Sosnowską - zwłaszcza wykonaniem piosenki Majki Jeżowskiej "Rytm i melodia". Gratulujemy Kindze ujawnienia niezwykłego talentu wokalnego i życzymy sukcesu w kolejnym etapie konkursu! :) (bis)

          • 🧮 Matematyka Bez Granic

          • 12 marca 2024 r. KLASA 6A, zainspirowana przez swoją nauczycielkę matematyki p. Zofię Zbrowską i wsparta stuprocentowo przez swoich Rodziców i Dyrektora szkoły, wzięła udział w Finale XXXV edycji Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques Sans Frontières” ("Matematyka Bez Granic"), organizowanym pod auspicjami Rady Europy. Celem konkursu jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi. 
            W tym nietypowym konkursie, w którym mogą brać udział wyłącznie CAŁE ZESPOŁY KLASOWE, do rozwiązania były zadania o różnym stopniu trudności. Nasi szóstoklasiści dzięki wzorowej i twórczej współpracy, rozwiązali WSZYSTKIE 9 zadań, w tym jedno w języku niemieckim! :) Teraz pozostaje im już tylko czekać na ogłoszenie wyników. Trzymamy kciuki za naszych uczniów! :) (bis)

          • 🧜‍♀️Powiatowy Finał WARSZAWSKIEJ SYRENKI!

          • 12 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie odbył się Powiatowy Finał 47. edycji Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Z dumą informujemy, iż nasz uczeń Gustaw Bryłowski (4C) został LAUREATEM  I MIEJSCA (w kategorii klas 4-6) i tym samym weźmie udział w Finale Wojewódzkim tegorocznej edycji Konkursu, który odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. W etapie powiatowym wziął również udział Julian Orłowski (5B), który równie dzielnie reprezentował naszą gminę w tym prestiżowym konkursie. Zmagania 31 uczestników konkursu oceniało aktorskie jury w składzie: p. Ewa Telega-Domalik, p. Martyna Szymańska oraz p. Remigiusz Jankowski. Gratulujemy naszym niezwykle zdolnym uczniom i ich nauczycielom p. Michałowi Ryszce i p. Elżbiecie Tarnowskiej, a Gustawowi dodatkowo życzymy powodzenia na ostatnim szczeblu konkursu. Trzymamy kciuki! (bis)

          • 🔊 Warszawska Syrenka - etap gminny

          • 7 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej Azymut odbył się etap gminny 47. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, w którym wzięło udział 29 uczniów z pruszkowskich szkół podstawowych. Z nieskrywaną dumą i radością informujemy o sukcesach naszych reprezentantów! :)
            I MIEJSCE ex aequo - Julian Orłowski (5B) i Gustaw Bryłowski (4C) - kategoria klas IV-VI
            II MIEJSCE - Elena Łapińska (7A) - kategoria klas VII-VIII.
            W konkursie wzięli również udział: Emilia Olewniczak (3C),  Dawid Janczukowicz (3C) i Amelia Misiewicz (7A), którzy mimo, że nie zajęli miejsc na podium, zachwycili wiele osób swoją interpretacją poezji i udanym debiutem scenicznym. Konkursowe zmagania oceniało JURY w składzie: Agata Grzeniewska (logopeda), Katarzyna Jagiełło (wokalistka, logopeda), Aneta Jaworska (wicedyrektor MDK w Pruszkowie), Magdalena Krylik (aktorka) i Anna Stanio (nauczyciel jęz. polskiego). Laureaci pierwszego miejsca awansują do etapu – powiatowego, który odbędzie się 12 marca 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie. 
            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, rodzicom i ich nauczycielom - p. Elżbiecie Tarnowskiej, p. Iwonie Kowalczyk, p. Michałowi Ryszce i ​p. Patrycji Jastrzębskiej-Dutkiewicz, a laureatom życzymy sukcesów na kolejnych szczeblach konkursu! (bis) 

          • 📝 O Chopinie... na języku polskim

          • Uczniowie klasy 4D pod kierunkiem swojego nauczyciela polonisty p. Michała Ryszki stworzyli niezwykłe prace projektowe, będące podsumowaniem ich wyjazdu do Muzeum Chopina w Warszawie. Uczniowie mogli przygotować jedną z form projektowych. Niektórzy zdecydowali się na stworzenie notatki w formie mapy myśli, inni napisali wiersz. Wszyscy musieli przy tym wykazać się własnymi spostrzeżeniami i wiadomościami nabytymi podczas wycieczki. Jak widać na załączonych zdjęciach, zdobyta wiedza pomogła w stworzeniu na lekcjach języka polskiego, wyjątkowych prac projektowych. Brawo! :) (bis)

          • 🥪 Kanapkowy zawrót głowy

          • Wiosna już tuż, tuż ... gdyż uczestnicy Koła Żywieniowego pod opieką p. Urszuli Święs i p. Dominiki Brysk-Urbańskiej postanowili przygotować wiosenne kanapki, które okazały się nie tylko zdrowe, smaczne i kolorowe, ale nawet ... uśmiechnięte. :) Zazdrościmy małym kucharzom wielkiej kanapkowej uczty po zakończeniu tej niezwykle twórczej pracy. :) (bis)

          • 🎬 Czy dzieci są bezpieczne w Sieci?

          • Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia, trzeba jednak nauczyć się z niego właściwie korzystać, gdyż ten fantastyczny wynalazek niesie ze sobą wiele zagrożeń. Przekonali się o tym uczniowie klas 1A i 3B, którzy 5 marca wybrali się do CKiS w Pruszkowie na lekcję medialną prowadzoną przez znakomitą aktorkę p. Nadię Berardinelli „Czy dzieci są bezpieczne w Sieci?”. Net Alercik - bohater zajęć, opowiadając o niebezpieczeństwach w Sieci, nauczył wszystkich widzów jak omijać internetowe pułapki, jak sprawdzać otrzymane informacje i chronić swoje dane osobowe. Zwrócił uwagę, że nie wolno ufać osobom obcym, poznanym w Sieci, a hejt jest krzywdzący i niedozwolony. Wszystkie dzieci otrzymały INTERNETOWE KOŁA RATUNKOWE, które będą im przypominały najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponieważ LEKCJA W KINIE to lekcja, w której zabawa, edukacja i nauka idą w parze, na koniec wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przygody Keta i Antoniny w filmie "Co w trawie gra", ucząc się przy tym, że warto wsłuchiwać się w swoje serce, spełniać swoje marzenia oraz otwierać się na nowe doświadczenia i innych ludzi. :) (bis)

          • 🔉 Warszawska Syrenka - etap szkolny

          • W dniach 28 i 29 lutego odbyły się szkolne eliminacje 47. edycji Konkursu Recytatorskiego WARSZAWSKA SYRENKA. Istotą Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. Liczna grupa naszych 27 niezwykle zdolnych uczennic i uczniów, rywalizowała w trzech kategoriach. Miło nam poinformować, iż decyzją jury powołanego przez dyrektor szkoły p. Marię Stawską naszą szkołę w etapie gminnym, reprezentować będą: 
            - w kategorii klas 1-3 - Emilia Olewniczak (3C) i Dawid Janczukowicz (3C)
            - w kategorii klas 4-6 - Gustaw Bryłowski (4C) i Julian Orłowski (5B)
            - w kategorii klas 7-8 - Elena Łapińska (7A) i Amelia Misiewicz (7A).
            Cieszą nas piękne recytacje w wykonaniu najmłodszych uczniów i oryginalne interpretacje uczniów klas starszych, którzy w większości postawili pierwszy krok do zaprezentowania się szerszej publiczności. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom, a zwycięzcom życzymy sukcesów w kolejnym etapie! (bis)

          • 🤸‍♂️ Odlotowa lekcja WF

          • Jak przystało na sportowców "z krwi i kości", uczniowie klasy 6B pod opieką swojej wychowawczyni p. Małgorzaty Dzięcielskiej i p. Iwony Kowalczyk, dzień 28 lutego spędzili na sportowo, uczestnicząc w odlotowej lekcji WF, w AIRO ACTIVE PARKUPod okiem instruktora rywalizowali w grupach, wykonując bardzo ciekawe i angażujące zadania na trampolinach i ścieżkach akrobatycznych, a także korzystali z szeregu innych atrakcji m.in. trampolin sportowych, wielkiej poduchy powietrznej oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wyjazd okazał się świetnym pomysłem na aktywne spędzanie czasu razem, a emocje towarzyszące "wyskokowym" zabawom, z pewnością jeszcze długo będą przypominać szóstoklasistom tę niesamowitą, energetyczną lekcję Wychowania Fizycznego. :) (bis)

          • 🍃 Tu mieszkam, tu zmieniam EKO

          • Z radością informujemy, iż Nasza Szkoła znalazła się na Liście Laureatów Konkursu Grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam EKO” (edycja 4/2023) ogłoszonego przez Fundację Santander Bank Polska im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z nadesłanych 159 projektów komisja konkursowa wybrała 5 organizacji, które zostały nagrodzone grantami w wysokości 10 tysięcy złotych każdy. Zwycięski projekt dla naszej szkoły pt. "Tu mieszkam, tu zmieniam EKO. Zagospodarowanie terenów zielonych przy budynku szkoły", opracowała p. Magdalena Wołosz-Rup. Gratulujemy i czekamy na piękne efekty! :) (bis)

          • 🏊‍♀️🏊‍♂️ GRAND PRIX WMOZP 2012 - runda 1

          • Nasi pływacy, pod okiem swoich trenerów p. Olgi Byrki i p. Rafała Grochockiego, szlifują swoje umiejętności pływackie nie tylko podczas codziennych treningów. 28 lutego - drużyna z klasy 5A w składzie: Honorata Gontarczyk, Laura Byrka, Hanna Matysiak, Emilia Dziedzic, Dagmara Cichocka i Wiktor Szcześniak, wzięła udział w zawodach GRAND PRIX WMOZP rocznika 2012, na pływalni CRS Bielany. Mimo, że nikt nie stanął na podium, to wszyscy pobili swoje rekordy życiowe. Gratulujemy! Bo jak mawiał prof. Jigoro Kano - twórca judo i "ojciec" japońskiego wychowania fizycznego "Nie jest ważne by być lepszym niż ktoś inny, ale by być lepszym niż wczoraj". Brawo! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! (bis)

  • Galeria zdjęć

      brak danych