• Czy wiesz, że ...

        •  

          Czytanie książek ma same zalety:

          Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

          Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych.

          Koncentracja
          Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Czytanie pomaga wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi.

          Odpoczynek
          Są dzieci, które mają spore trudności ze zrelaksowaniem się, wyciszeniem i odpoczynkiem od nadmiaru stymulacji i wrażeń. Bywają przez to nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę.

          Inteligencja emocjonalna
          Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu (przeczytania książki do końca). Wymaga w dziecku cierpliwość i umiejętność czekania na nagrodę odroczoną w czasie. Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.

          Emocje
          Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.

          Komunikacja
          Czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli, uczy rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania myślenia. Czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli.

          ZAPRASZAMY DO CZYTANIA I DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ :)

           

          10 ciekawostek o bibliotekach

          1. W starożytnym Egipcie wszystkie okręty odwiedzające miasto zmuszone były oddać wszelkie posiadane książki do Biblioteki Aleksandryjskiej w celu ich skopiowania. Oryginały zostawały w Bibliotece, a kopia wracała do właściciela.

          2. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich 126,300 bibliotekarzy. To mniej więcej tylu, ilu mieszkańców liczy Opole albo Gorzów Wielkopolski.

          3. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.

          4. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu USA zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów. Biblioteka jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmóworaz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach

          5. Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację:

          "oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju"

          6. W Norwegii możesz oddać książkę w dowolnej bibliotece w kraju, niezależnie od tego, gdzie została wypożyczona. Większość bibliotek posiada wrzutnie i skrzynki, dlatego można zrobić o dowolnej porze. Co ciekawe, nie obowiązuje tam limit wypożyczanych jednorazowo książek

          7. W bibliotece w Oakland (Kalifornia) można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie mężczyzn do biblioteki? Wyobraźcie to sobie: przychodzą po wyrzynarkę, a wychodzą z „Królem” Twardocha.

          8. Nie wszystkie biblioteki wymagają ciszy. Biblioteka Tikkurila w Vantaa w Finlandii ma specjalne pomieszczenie do karaoke, gdzie goście mogą wykonywać tysiące piosenek. (W Finlandii jest wielu miłośników tej formy rozrywki). Szczęśliwie, nie przeszkadza się innym odwiedzającym bibliotekę – pokój jest całkowicie dźwiękoszczelny.

          9. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości, futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości.

          10. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. Załoga biblioteki zakrywa stoły na noc, a rano usuwa guano…

          Źródła: LubimyCzytać, Kickassfacts, Mentalfloss, Wikipedia

           

          Ciekawostki o książkach  

          Najstarsza książka świata

          NEWS BLOG BG Najstarsza książka świata – BGPW blogW Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książkę świata. Składa się ona z sześciu połączonych ze sobą płytek z 24 - karatowego złota. Są one zapisane w języku Etrusków, którego do tej pory nie udało się w pełni rozszyfrować. To dzieło oprócz zapisów zdobią ilustracje przedstawiające jeźdźca, syreny, harfy, żołnierzy. Wiek księgi oszacowano na 2,5 – 3,5 tysiąca lat, a odkryto ją dopiero 60 lat temu.

          Złota Księga Etrusków trafiła na tereny współczesnej Bułgarii prawdopodobnie dzięki starożytnym kupcom podążającym szlakami handlowymi z Włoch na północ Europy.

          Najmniejsza drukowana książka świata

          Największa książka Największą książką, jaką kiedykolwiek wydano na świecie  jest atlas Ziemia o wymiarach, 8 m na 2Shiki no Kusabana mikroksiążka wydrukowana przez drukarnię Toppan Printing z Tokio, ma wielkość oczka igły, liczy 22 strony, o długości 0,75 mm. Szerokość liter nie przekracza 0,01 mm. Zostały one wydrukowane z wykorzystaniem technologii stosowanej w druku banknotów. Miniaturowe dzieło sztuki zawiera nazwy japońskich kwiatów i ich czarno - białe ilustracje.

          Egzemplarze unikatowego dzieła są sprzedawane w zestawie z lupą i dodatkowymi większymi kopiami za 29 400 jenów każdy.

           

           

          Najmniejsza książka świata

          Kosztująca ogromną sumę 15 tysięcy dolarów najmniejsza wykonana dotąd książka to mikrochip wyryty na krystalicznej silikonowej stronie, która mierzy 70 na 100 mikrometrów. Wydrapana za pomocą wiązki promieni jonowych na Uniwersytecie Simona Frasera w Kanadzie publikacja nosi tytuł „Teeny Ted from Turnip Town”. Autorem książki jest Malcolm Douglas Chaplin. Publikacja posiada nawet swój własny identyfikator ISBN, chociaż potrzeba mikroskopu elektronowego, aby ją przeczytać.

          Najmniejsza książka dla dzieci

          Najmniejsza książka świata - World's smallest book | FlickrStary król Cole (Old King Cole) to publikacja wydrukowana na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzy 1 mm na 1 mm, wydana została w roku 1985 przez wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley w Szkocji w liczbie 85 egzemplarzy.

          Kartki tej mini książeczki można przewracać tylko za pomocą igły.

           

           

           

           

           

           

          Najgrubsza opublikowana książka

          Najdłuższa książka świata. Do czytania w bardzo długie wieczory? | Blog  publioTen tytuł należy do zbioru historii o Pannie Marple, dostępny w regularnej sprzedaży. Autorką dzieła jest Agata Christie. Niezwykła pozycja ukazała się w limitowanej edycji 500 egzemplarzy w 2009 roku. Cena jednej książki wynosiła 1000 funtów.

          Grubość zbioru to 32,2 cm, waga 8,04 kg! Najgrubsza książka świata ma 4032 strony. Jest na nich 12 powieści i 20 opowiadań, w których główna bohaterka rozwiązuje zagadki kryminalne.

           

           

           

          Najgrubsza książka (wszech)świata

          najgrubszaNosi tytuł „Das dickste Buch des Universums” („Najgrubsza książka wszechświata”). Ma 4,08 metra grubości. Zaprezentowano ją na targach książki we Frankfurcie w 2010 roku. Ma nie tylko wyjątkowe gabaryty, ale i ciekawą treść. Są to zeskanowane i oprawione rysunki oraz teksty ponad 40 tysięcy dzieci, przysłane na konkurs o bezpieczeństwie maluchów na drogach. „Najgrubsza książka wszechświata” liczy 50 560 stron i waży 220 kg. Koszt książki, gdybyśmy chcieli ją mieć w domu, to 9999 euro. Taką cenową „promocję” możemy otrzymać zamawiając „Najgrubszą książkę” w dowolnej niemieckiej księgarni. Drukuje się ją wówczas w opcji drukowanie na życzenie dla każdego zainteresowanego klienta.

          Najdroższe książki świata

          Według Księgi rekordów Guinnessa najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło pt. „The Birds of America” (Ptaki Ameryki) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa.

          Na aukcji Christie’s w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za 8 302 500 dolarów szejkowi Kataru. Książka była wydawana w Londynie latach 1827-1838 i zawiera ręcznie kolorowane ilustracje, prezentujące ptaki, w tym kilka wymarłych już gatunków. Produkowano ją niezwykle skomplikowaną technologią, a jej format od razu uznano za słoniowy, ma bowiem ok. 100 na 70 cm. 

          Najdroższa książka świata zawiera 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków

           

          Kodeks Leicester" Leonarda da Vinci najdroższą książką na świecieZ kolei według magazynu „Forbes” najdroższy jest Kodeks Leicester. To rękopis Leonarda da Vinci z XVI wieku. Książka ma 72 strony. Malarz sporządzał na nich rozmaite notatki, zapisywał swoje teorie i przemyślenia.

          W 1994 roku Bill Gates zapłacił za kodeks ponad 30 mln dolarów. Obecna wartość szacowana jest na ponad 50 mln dolarów.

           

          Największa książka świata

          Na 62. Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem (2010 r.) zaprezentowano gigantyczny atlas - największą książkę, jaką kiedykolwiek wydano na świecie. Wymiary atlasu pt. "Ziemia" to 1,8 m na 2,75 m. Pozycja miała zostać wydana jedynie w 31 egzemplarzach po 100 tysięcy dolarów każdy. Każde dzieło robione jest na zamówienie. Praca nad jednym egzemplarzem trwa miesiąc. Żeby przewrócić stronę w atlasie, wydawca Gordon Cheers podczas specjalnego pokazu musiał zrobić to obiema rękami, żeby nie zniszczyć olbrzymich kart tego niezwykłego dzieła.

          Najstarsza autorka

          CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA KSIĄŻKIW październiku 1994r. została wydana książka The Delany Sisters’ Book of Everyday Wisdom. Jej autorka Louise Delany (na zdjęciu z prawej) miała wówczas 105 lat, zaś siostra i zarazem współtwórczyni publikacji Annie Elizabeth Delany (na zdjęciu po lewej) 103 lata.

           

          Najmłodszy publikujący autor

          15 października 2005r. została wydana książka Aprender é Fácil (Uczenie się jest łatwe). Jej autor - brazylijski kompozytor Adauto Kovalski da Silva - miał wówczas 5 lat i 302 dni.

           

           

          Najstarsza debiutantka

          Debiutancka książka Berthy Wood została wydana 20 czerwca 2005 roku w dniu setnych urodzin autorki. “Fresh Air and Fun: The Story of a Blackpool Holiday Camp” oparta jest na wspomnieniach, które kobieta zaczęła spisywać, kiedy ukończyła 90 lat.

           

          Najdłuższy tytuł książki

          Najdłuższy tytuł składa się z 5633 znaków (1086 słów) i należy do wydanej w Indiach przez Dr. Sreenathachary Vangeepurama książki opisującej dziwactwa języka angielskiego.

           

           

          Najwolniej sprzedająca się książka

          Miano najwolniej sprzedającej się książki w historii należy najprawdopodobniej do tłumaczenia Nowego Testamentu z koptyjskiego na łacinę autorstwa Davida Wilkinsa. Opublikowany przez Oxford University Press w 1716 roku w nakładzie 500 egzemplarzy tom sprzedawał się w tempie jednej sztuki na 20 tygodni, pozostając dostępny w druku przez 191 lat.

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych