• Materiały elektroniczne

Wykaz źródeł i materiałów przydatnych do realizacji kształcenia na odległość, rozwijających kompetencje czytelnicze

Lektury.gov.pl - serwis zawiera wiele szkolnych lektur, przede wszystkim te dostępne w domenie publicznej, wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

WolneLektury.pl - Biblioteka Wolne Lektury to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli.

Lektury na ekranie

Polona.pl  - polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

EduKanał - kanał w serwisie YouTube zawierający streszczenia i opracowania lektur omawianych na wszystkich etapach edukacyjnych.

Akademia lektur - kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postaci i zagadnienia.

Wiedza z wami podstawówka - kanał w serwisie YouTube prezentujący treści  z języka polskiego w oparciu o podstawę programową, obowiązującą uczniów klas siódmych i ósmych oraz omówienie lektur szkolnych.

WIRTUALNE SPACERY PO MUZEACH - wirtualne spacery po najsłynniejszych muzeach świata i Polski.

Masz tę moc - e-book o koronawirusie (kl. 1 - 4) darmowy e-book wydawnictwa Olesiejuk na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać jego rozprzestrzenianiu?

ChmuraCzytania.pl - dla starszych uczniów (kl. 6 – 8) - Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

E-PODRĘCZNIKI- Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Owce w sieci – seria filmików o bezpieczeństwie w sieci.

KOSTKI NA MATMIE - gry i zabawy matematyczne dla uczniów (kl. 1 – 6)

Polecam książki… czyli coś optymistycznego :) - prezentacja dla uczniów (kl. 4 - 8) przedstawiająca zalety płynące z czytania książek oraz polecane tytuły.

Bajkowisko.pl dla uczniów (kl. 1 – 3) - Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Spotify dla młodszych uczniów - Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Nexto - Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych e-booków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

http://biblioteka.pruszkow.pl/index.php/2020/04/01/zostan-w-domu-i-czytaj-e-booki-w-ibuku-librze/ - IBUK Libra. Możliwość korzystania z książek w wersji on-line. Wydawnictwo Naukowe PWN poleca IBUKA Librę – e-czytelnię czynną całą dobę, w której do czytania e-booków nie potrzebujesz żadnej aplikacji. Wystarczy urządzenie z przeglądarką internetową obsługujące HTML5.

DYKTANDA - Serwis edukacyjny zawiera bogatą ofertę materiałów dla uczniów klas 1–3 i 4–6:
          dyktand, zgadywanek, gier, testów.

Pi-stacja to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego. Zaczynając od matematyki – na stronie pistacja.tv i na kanale YouTube znajduje się ponad 500 kilkuminutowych filmów, w których autorzy tłumaczą wszystko, co zawiera podstawa programowa: od liczb naturalnych po mnożenie potęg. Zachęcamy do korzystania z wysokiej jakości darmowych materiałów edukacyjnych, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.

Eksperymentuj samodzielnie #Kopernikwdomu Co można robić w domu? Eksperymentować, konstruować, a przy tym – doskonale się bawić. Tu znajdziecie mnóstwo pomysłów.

STEM KINDLOTEKA DLA KAŻDEGO - w ramach akcji #ZostanWDomu Amazon przeniósł online wszystkie swoje darmowe warsztaty z kodowania i kompetencji cyfrowych. Dzięki współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji można zapisać się na zajęcia STEM  lub obejrzeć  nagrane warsztaty na YouTube. Zajęcia KINDLOTEKI dedykowane są  zarówno dla rodziców z dziećmi, nauczycieli, bibliotekarzy jak i edukatorów. Zajęcia  przybliżają  tajniki programowania i pomagają zagospodarować czas w ciekawy i ambitny sposób.

Audio-Bajki.pl dla uczniów (kl. 1 – 3). Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Nasze Czytanie - Kanał na YouTube z lekturami szkolnymi.

Polska-Poezja.pl - dla uczniów (kl. 4 - 8). Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów, za darmo, w serwisie YouTube.