• Informacje R.R.

• Szanowni Państwo,

Rada Rodziców w swojej działalności w naszej szkole kieruje się przede wszystkim dobrem naszych dzieci, a także staramy się budować harmonijne relacje z Dyrekcją Szkoły i Gronem Pedagogicznym.

Wybory do Rad Oddziałowych przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym i należy przeprowadzić je w głosowaniu tajnym. Jednego ucznia może reprezentować tylko jeden rodzic. Spośród członków Rady Oddziałowej wyznaczany jest przedstawiciel klasy do Rady Rodziców.

Na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym członkowie Rady Rodziców wybierają Prezydium w składzie: Przewodniczący, Zastępca, Sekretarz, Skarbnik oraz nieobowiązkowo 3-osobową Komisję Rewizyjną, która kontroluje działania Prezydium.

Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności wewnętrzną strukturę i tryb pracy rady.

Rada Rodziców podejmuje wszelkie decyzje w formie uchwał. Treść zebrań jest dokumentowana w postaci protokołów.

Rada Rodziców jest społecznym organem reprezentującym wszystkich rodziców uczniów szkoły, a jej kadencja trwa jeden rok szkolny. Rada Rodziców współpracuje z Dyrektorem Szkoły, Radą Pedagogiczną, Samorządem Uczniowskim oraz organizacjami działającymi w szkole.

Do kompetencji Rady Rodziców należy:

• uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu profilaktyczno-wychowawczego,
          • wybór 2 przedstawicieli do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora szkoły,
          • gromadzenie i przechowywanie na odrębnym rachunku bankowym Rady Rodziców funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł w celu wspierania działalności statutowej szkoły,
          • uchwalenie regulaminu swojej działalności,
          • opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły,
          • opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły,
          • wydawanie opinii do wykorzystania przez dyrektora szkoły dokonującego oceny pracy nauczyciela,
          • wiążące opiniowanie działalności w szkole stowarzyszeń i innych organizacji,
          • opiniowanie zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych zaproponowanych przez zespół nauczycieli,
          • występowanie z wnioskami o dokonanie oceny pracy nauczyciela,
          • występowanie do dyrektora szkoły o powołanie rady szkoły,
          • wnioskowanie, gdy nie została utworzona rada szkoły, wspólnie z radą pedagogiczną i samorządem uczniowskim do organu prowadzącego szkołę o nadanie imienia szkole lub o zmianę albo uchylenie nadania imienia,
          • występowanie do Dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły,
          • możliwość udziału w pracach zespołu powypadkowego powołanego przez dyrektora szkoły w związku z wypadkiem ucznia.

Celem Rady Rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców szkoły oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły, a w szczególności wspomagania realizacji celów i jej zadań.

Rada Rodziców corocznie wydaje fundusze m.in. na:

• pomoc materialna w postaci zapomóg losowych,
          • nagrody i dyplomy dla dzieci biorących udział w konkursach, zawodach sportowych i innych ważnych inicjatywach,
          • nagrody dla wybitnych uczniów,
          • nagrody książkowe dla najlepszych uczniów,
          • wydatki okolicznościowe, związane z patronem szkoły,
          • wystrój stołówki szkolnej,
          • dekoracje w trakcie uroczystości szkolnych,
          • imprezy cykliczne, odbywające się w szkole.

Szanowni Państwo, to właśnie dzięki Waszej pomocy i wsparciu finansowemu, możemy cały czas doskonalić naszą szkołę i uatrakcyjnić proces nauczania naszych dzieci, dlatego zachęcamy Państwa do wpłacania składek na fundusz Rady Rodziców i branie czynnego udziału w naszej działalności.

Wszystkich zainteresowanych rodziców zachęcamy do zgłaszania inicjatyw, tematów czy problemów jakimi powinna zająć się Rada Rodziców na adres:

rr.sp4wpr@gmail.com

Zarząd Rady Rodziców