Dla Rodzica
Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie
Dzieci reagują silnymi emocjami, kiedy obserwują dorosłych nie radzących sobie ze swoimi uczuciami. Podstawowa zasada brzmi: należy z dziećmi rozmawiać i na bieżąco omawiać to, co się dzieje. Jeśli my czujemy niepokój, dziecko będzie to widziało i również będzie się niepokoiło.
Poniżej prezentujemy zbiór materiałów, który pomoże przygotować się do rozmowy z dziećmi. Każdego dnia pojawiają się nowe propozycje i warto z nich korzystać.
1. Książki w formacie pdf, bajki terapeutyczne, opowiadania, picturebooki, poradniki, które pomagają dzieciom wyjaśnić, czym jest epidemia koronawirusa i jak należy się w związku z nią zachowywać.
Masz tę moc to zupełnie darmowa książka dla dzieci w formacie pdf. Autorzy - Agnieszka Frączek, Ewa Podleś, Wydawnictwo Olesiejuk. Książka powstała przy współpracy lekarzy i psychologów.
Ze wstępu: „Drodzy Czytelnicy, książka, którą macie przed sobą, powstała z potrzeby serca i chęci pomocy. Sytuację związaną z pandemią koronawirusa trudno zrozumieć – często górę biorą strach i panika. Mamy nadzieję, że ta publikacja pozwoli Wam i przede wszystkim Waszym dzieciom zrozumieć, co tak naprawdę się stało, czym jest epidemia, co to jest koronawirus i jak się go wystrzegać”.Ilustrowany poradnik Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie autorstwa kolumbijskiej psycholog Manueli Moliny Cruz. Autorka radzi, żeby podkreślać rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu młody czytelnik może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, przez co staje się spokojniejszy. Materiał jest darmowy.
Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu napisana przez psychologa i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia przedszkolakom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.
Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie napisana przez psychologa, Dorotę Bródkę. Dostępna jako ebook w formacie PDF i w formie audiobooka.
Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego. Opowieść na czas zarazy. Bajka autorstwa Marii Maruszczyk, psychologa i bajkoterapeutki. Wersja do poczytania i do posłuchania znajduje się tutaj.
Bajki terapeutyczne napisane przez biblioterapeutkę dr Lidię Ippoldt z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie: O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi, O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki, O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi obronił dom przed koronostworkami, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z krainy Pollandi, O Wielkiej Orkiestrze Antykoronowirusowej Pomocy z krainy Pollandi, O Maksie i jego cioci Kwarantannie z Krainy Pollandi.
Dostępne są tutaj.Na trudny czas audiobook Wirusobajka. Autorka Anna Jaworska, czytają Justyna Siepietowska i Helena Jarzyńska (Radio Poznań).
2. Filmy i programy edukacyjne. Każdego dnia powstają nowe, więc warto śledzić propozycje w sieci na bieżąco.
Filmy Edusie. Co to jest koronawirus? Pomysł i realizacja: Pracownia Za Piecem – Milena Muzyczuk, Ryszard Muzyczuk Wsparcie merytoryczne: www.lekarzedlaprzedszkolakow.pl
Animacja o koronawirusie autorstwa Anny Kaczor.
Studio Dinksy przygotowało filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem (pandemia, kwarantanna itd.). Do filmu powstają scenariusze pracy z dziećmi na temat koronawirusa.
3. Wybór wierszy i piosenek poświęconych tematyce profilaktyki i promocji zdrowia.
Wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej Wirus, w którym Autorka tłumaczy dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego należy myć ręce.
Wiersz Artura Barcisia o koronawirusie
Piosenka Koronawirus niech tylko miłość będzie zaraźliwa Magdaleny Beredy
4. Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie - propozycje dla nauczycieli, rodziców, pedagogów
Higiena pracy w domu
- Możliwości percepcyjne uczniów najmłodszych różnią się znacznie od możliwości uczniów starszych. Dzieci pierwszych klas szkoły podstawowej w wieku 7 – 10 lat mogą skupić uwagę na lekcji przez około 20 minut. W wieku 15 lat czas ten przedłuża się do 30 minut. Przemęczenie powstaje po wysiłku długotrwałym, nawet niezbyt intensywnym, ale nie przerywanym chwilami odpoczynku.
- Pierwszymi objawami zmęczenia uczniów są: rozproszenie uwagi, nadmierna pobudliwość, drażliwość i żywość, pobudzenie ruchowe, które mogą następnie przejść w objawy apatii, senności oraz brak zdolności skupiania uwagi.
Aby zapobiec występowaniu tych objawów należy stosować przerwy w nauce i odpowiednio je wykorzystywać poprzez relaks i czynny wypoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu.
- Niezmiernie ważnym elementem higienicznym jest racjonalny tryb życia ucznia, który regulowany prawidłowym rozkładem organizacyjny dnia wdraża do systematyczności oraz nawyków higienicznych. W rozkładzie dnia powinno przestrzegać się przede wszystkim prawidłowej proporcji między trzema elementami: snem, zajeciami ruchowymi oraz nauką w domu. Sen powinien odbywac się tylko w nocy od godziny 20 –tej dla dzieci młodszych i od 20.30, 21.00 dla dzieci starszych i trwać: 12 godzin – dzieci 5 –8 lat, 11 godzin – dzieci 11 lat, 10 godzin – dzieci 11-15 lat, 8 – 9 godzin dzieci powyżej 15 lat.
- Dzieci w wieku od 7 do 12 lat mogą maksymalnie spędzać czas dziennie przed monitorem około 60 minut, od 13 lat do 16 ok.90 min, jednak w sytuacji jakiej jesteśmy czas ten może być nieco dłuższy.
- Racjonalna organizacja pracy wymaga więc od ucznia nie tylko dobrej znajomości zadań, jakie ma do wykonania, ale też orientacji, jaką wybrać taktykę, jak ukierunkować przebieg swojej nauki w domu. Pomóc w opanowaniu skutecznych metod uczenia się mogą rodzice, środki masowego przekazu, a przede wszystkim nauczyciele.
Rodzicu
- sprawdź podział godzin dziecka na następny dzień i zobacz jakie zalecenia od nauczycieli dziecko otrzymało;
- podpowiedz dziecku w jakiej kolejności ma zrobić zadane prace – trudniejsze przeplatane łatwiejszymi;
- wyznacz dziecku ( dzieciom) czas korzystania z komputera w danym dniu, zwłaszcza, gdy jest więcej użytkowników;
- sprawdź czy dziecko wykonało wszystko co miało zadane i w razie potrzeby pomóż mu w wykonaniu pracy;
- dopilnuj aby dziecko miało w każdym dniu trochę ruchu najlepiej na świeżym powietrzu.
Poza zajęciami szkolnymi zachęć dziecko do zabawy i ruchu. Dbaj o prawidłowe odżywianie dziecka. Rozmawiaj z nim o zachowaniu zasad higieny. Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu, aby czuło się bezpiecznie.
- Możliwości percepcyjne uczniów najmłodszych różnią się znacznie od możliwości uczniów starszych. Dzieci pierwszych klas szkoły podstawowej w wieku 7 – 10 lat mogą skupić uwagę na lekcji przez około 20 minut. W wieku 15 lat czas ten przedłuża się do 30 minut. Przemęczenie powstaje po wysiłku długotrwałym, nawet niezbyt intensywnym, ale nie przerywanym chwilami odpoczynku.