Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach Straży Miejskiej z Mobilnym Symulatorem Zagrożeń Pożarowych. Klasy pierwsze i czwarte poznały główne przyczyny powstawania pożarów w domach jednorodzinnych i na terenach otwartych, takich jak np. las. Symulator zrobił bardzo dobre wrażenie na zgromadzonych i wywołał niemałą ciekawość.
Zajęcia z symulatorem pożarowym
🌹 "Piękny jest człowiek robiący coś z pasją"
- 10
8 listopada 2022 r. odbyły się eliminacje szkolne XXVI Turnieju Recytatorskiego „Fascynacje” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie. Tegoroczny konkurs nosi tytuł: „Twórczość czterech wieszczów romantyzmu polskiego”. Do etapu szkolnego zgłosiło się 12 miłośników sztuki recytatorskiej, spośród których jury w składzie: p. Elżbieta Tarnowska, p. Justyna Schimanda, p. Irena Sosnowska wyłoniło zwycięzców. Decyzją jury w kolejnym etapie naszą szkołę reprezentować będą: Aleksandra Biwejnis (4B), Elena Łapińska (6A), Julia Komosińska (6A), Julian Tomaszewski (8B). Przyłączając się do gratulacji nauczycieli i dyrektora szkoły p. Marii Stawskiej obecnej przy ogłoszeniu wyników, gratulujemy wszystkim niezwykłej pasji i udziału w tym prestiżowym konkursie, a zwycięzcom życzymy kolejnych sukcesów już 24 listopada podczas przesłuchań centralnych. Powodzenia! :) (bis)
📱🔋 SZKOLE POMAGAMY - ŚWIAT OCZYSZCZAMY!
Samorząd Uczniowski zaprasza całą społeczność szkolną i wszystkich Przyjaciół Szkoły do WSPARCIA w konkursie w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół – ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY! Pamiętajmy, że telefonu i baterii nie można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci, ponieważ jest to niebezpieczne dla środowiska. Biorąc udział w zbiórce będziemy mieć pewność, że baterie i telefony zostaną zutylizowane w prawidłowy sposób, a cenne zasoby wykorzystane ponownie. Przy okazji możemy pomóc szkole.
Za telefony i zużyte baterie organizator przewiduje atrakcyjne nagrody dla szkół. Pamiętajmy, że nawet MAŁE DZIAŁANIA przekładają się na DUŻĄ ZMIANĘ. Zachęcamy do udziału w zbiórce!
Więcej informacji o tej i innych akcjach i działaniach Samorządu Uczniowskiego w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI. Zapraszamy! :) (bis)
🌄 Budowniczowie ekosystemów z 8C
- 6
Wszystkie organizmy na Ziemi żyją obok siebie w wielu różniących się od siebie środowiskach. Zależą od siebie nawzajem oraz od nieożywionych składników przyrody. Tworzą bardzo skomplikowane zespoły zwane EKOSYSTEMAMI. I takim właśnie tematem zajęli się uczniowie klasy VIIIC na lekcji biologii z p. Ewą Brysiak. Nie była to jednak zwykła lekcja oparta na teorii, lecz na praktycznym wykorzystaniu wiedzy. Uczniowie sami budowali wybrane przez siebie ekosystemy. Czy skupili się na naturalnych, czy sztucznych i które z nich wybrali - można się przekonać podziwiając projekty na załączonych zdjęciach. :) (bis)
📢 Olimpiada Historyczna Juniorów
Miło nam poinformować, iż uczeń klasy 8B Konrad Skrok przeszedł pozytywnie eliminacje szkolne i zakwalifikował się do eliminacji okręgowych Olimpiady Historycznej dla Szkół Podstawowych organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, które jest największą w Polsce organizacją społeczną skupiającą badaczy i miłośników historii. Eliminacje okręgowe będą przeprowadzone w formie pisemnej i ustnej już na przełomie listopada i grudnia.
Gratulujemy Konradowi i jego nauczycielowi historii p. dyrektor Marii Stawskiej. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na kolejnych etapach! (bis)
🧙♀️ Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 61
5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, ustanowione w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.
Ponieważ dzieci kochają bajki i postacie bajkowe, uwielbiają odkrywać nowe przygody i poznawać bohaterów literackich, panie bibliotekarki Irena Sosnowska i Agnieszka Przybylska już w piątek - 4 listopada zaprosiły do BIBLIOTEKI SZKOLNEJ najmłodszych uczniów naszej szkoły na spotkania z bajką. Przedszkolaki, "świetliczaki", pierwszoklasiści, a nawet trzecioklasiści z dużym zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali bajki "Trzy świnki” na podstawie opowiadania braci Grimm - w formie Teatrzyku Kamishibai. Ta forma i sposób zaprezentowania tekstu literackiego bardzo spodobały się dzieciom. Pomogły osiągnąć magiczny efekt koncentracji i były prawdziwie teatralnym doświadczeniem. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania związane z tekstem oraz wyrażały swoje opinie na temat wysłuchanej baśni. Na koniec były kolorowanki do pokolorowania ulubionych bohaterów z bajek, bajkowe puzzle oraz okolicznościowe "medale". W poniedziałek - 7 listopada był ciąg dalszy magicznych spotkań z bajką naszych najmłodszych uczniów. :) (bis)
🦄 Bajkowe zajęcia w Książnicy Pruszkowskiej
- 14
W związku z przypadającym w dniu 5 listopada Dniem Postaci z Bajek klasa 3C wraz z p. Dominiką Brysk-Urbańską i p. Wiolettą Staniak-Ćwiek odwiedziła Bibliotekę Nr 7 przy ulicy Księcia Józefa 1 w Pruszkowie. Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej poświęconej ulubionym postaciom dzieci i młodzieży ze świata bajek i baśni. W czasie lekcji uczniowie zapoznali się z działalnością biblioteki, obejrzeli księgozbiór, mieli okazję przeczytać i posłuchać fragmentów wybranych bajek i baśni oraz wykonali pracę plastyczną według własnego pomysłu do lektury Akademia Pana Kleksa. Na zakończenie lekcji dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i kolorowe zakładki do książek.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Krystyny Stępień za przygotowanie i przeprowadzenie bajkowej lekcji.
📚 Kolejna odsłona Narodowego Czytania
- 33
Naszym uczniom bardzo przypadło do gustu wspólne czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania, dlatego 3 listopada odbyła się kolejna jego odsłona. Zaproszone tym razem na wspólne czytanie klasy 7-8, wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły chętnie słuchały ballady "Lilije" przygotowanej przez Koło Teatralne pod kierunkiem p. Elżbiety Tarnowskiej i p. Justyny Schimanda. Oprócz pięknego czytania widzowie podziwiali ciekawe stroje przygotowane przez samych aktorów, wyjątkowo celnie podkreślające nastrój grozy i tajemniczości. Dziękujemy Kołu Teatralnemu za współtworzenie akcji Narodowe Czytanie 2022. Kolejne już za rok! :) (bis)
🚌 Z wizytą u Marszałka Józefa Piłsudskiego
- 29
"Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem" (Józef Piłsudski)
Poddając się nastrojowi zbliżającej się 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 4B w dniu 2 listopada 2022 r. pojechali na wycieczkę do Sulejówka, aby lepiej poznać życiorys i działalność Ojca Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, różnie zwanego w różnych okolicznościach: „Ziukiem”, „Wiktorem”, „Komendantem”, „Naczelnikiem”, „Marszałkiem”, a również ... „Dziadkiem”. Uczniowie zwiedzili zabytkowy dworek „Milusin”, w którym Marszałek Józef Piłsudski mieszkał wraz z żoną i dwiema córkami. Jest to miejsce przepełnione aurą osoby Marszałka, miejsce, w którym historia zdaje się przenikać z teraźniejszością, a powaga przeplata z radością. A wszystko to w otoczeniu kameralnego parku, w którym stoi historyczna ławeczka, będąca ulubionym miejscem odpoczynku Marszałka – była pusta, zapewne Marszałek zażywał jazdy konnej na wiernej Kasztance. Po zakończeniu wizyty w domu Marszałka uczniowie zwiedzili narracyjną muzealną wystawę stałą urządzoną na trzech podziemnych kondygnacjach. Poznali niezwykły życiorys Józefa Piłsudskiego, dużo dowiedzieli się o Jego szczęśliwym dzieciństwie, o działalności konspiracyjnej i życiu na syberyjskim zesłaniu, o uwięzieniu i ucieczce z Cytadeli, tajnej misji w Japonii, o aresztowaniu przez Niemców i uwięzieniu w twierdzy w Magdeburgu, o marzeniach i wizjach odrodzonej Polski, o przewrocie majowym ... i o Kasztance – jego ukochanym koniu, który wbrew narosłym legendom, bał się wybuchów i dlatego Marszałek dosiadał go tylko podczas uroczystości i defilad. Uczniowie poddając się wyjątkowej atmosferze domu i muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego, wzbogacili swoją wiedzę o istocie walki o Niepodległość Polski i o Człowieku, który w tej walce odegrał kluczową rolę.
Wizyta w Muzeum przybliżyła pamięć o przeszłości i dziedzictwie Marszałka, wzmocniła zainteresowanie historią Polski, pogłębiła świadomość obywatelskiej odpowiedzialności za Ojczyznę i dumę z osiągnięć przodków.
Wioletta Kozłowska (wychowawca klasy 4B)
📢 Liderzy Młodzieżowej Rady Miasta Pruszkowa
- 18
Dnia 2 listopada 2022 r. odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Pruszkowa p. Pawła Makucha z uczniami klas 6-8 naszej szkoły w związku z projektem realizowanym przez Gminę Miasto Pruszków pod nazwą Liderzy Młodzieżowej Rady Miasta Pruszkowa. Celem projektu jest m.in. znalezienie wśród młodzieży z Pruszkowa osób, które będą wykazywały największe zainteresowanie aktywnością w życiu społecznym i staną się lokalnymi liderami aktywności obywatelskiej wśród młodych mieszkańców naszej gminy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o podstawach prawnych i celach funkcjonowania młodzieżowych rad miasta. Zainteresowanie tematem widoczne u naszych uczniów pozwala stwierdzić, iż spotkanie z Prezydentem zachęciło wielu z nich do zaangażowania w życie społeczne naszego miasta. (bis)
🐝 Tajemnice świata pszczół
- 24
W dniu 2 listopada 2022 r. z inicjatywy Urzędu Miasta Pruszkowa odbyły się warsztaty ekologiczne o tematyce pszczelarskiej skierowane do uczniów klas 4-5. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonego pszczelarza p. Tomasza Petrykę (www.miodemslodzone.pl), który opiekuje się także naszą Miejską Pasieką istniejącą na terenie Pruszkowa od 2019 r. Uczestnicy zajęć poznali proces powstawania miodu i produktów pszczelich, pracę pszczelarza oraz wiele tajemnic świata pszczół i ich ogromne znaczenie dla życia. Niestety zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowymi, liczebność tych owadów maleje na całym świecie. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania służące ich ochronie bo człowiek, czy tego chce, czy nie, nie może żyć bez natury! Dlatego jesteśmy wdzięczni, że w naszym mieście powstało tak wiele miejsc przyjaznych pszczołom. Dziękujemy i liczymy na więcej! :) (bis)
🚌 Udana integracja uczniów klas 4
- 21
W dniu 25 października 2022 r. uczniowie i wychowawcy klas 4 (w roku szkolnym 2022/2023) zintegrowali się w „Domu Pracy Twórczej”, położonym w sercu Kampinoskiego Parku Narodowego. We wspaniałej atmosferze uczniowie lepiej poznali się i zaprzyjaźnili, aktywnie uczestnicząc w atrakcyjnym, indywidualnie przygotowanym programie dla uczniów i ich wychowawców. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej służącej doskonaleniu umiejętności orientacji i współpracy zespołowej. Ogromną atrakcję, szczególnie dla chłopców, stanowiła przejażdżka wojskowym samochodem terenowym, z czasów II wojny światowej. Uczniowie mieli również możliwość odkrywania i rozwijania swoich talentów muzycznych, jak również zapoznania się z podstawami akustyki i zrozumienia jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz do czego chórowi potrzebny jest kamerton. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie, posilili się kiełbaskami z grilla i szczęśliwi wrócili do Szkoły, przywożąc ze sobą klasowe stadka łosi, które urodziły się w trakcie wspólnej pracy na zajęciach decoupage.
Wioletta Kozłowska (wychowawca klasy 4B)
⭐️ Finał Krajowy w Sztafetowych Biegach Przełajowych
- 5
26 października 2022 r. w Tomaszowie Lubelskim odbył się Finał Krajowy w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Z dumą informujemy, iż reprezentacja naszej szkoły - drużyna młodsza chłopców i zarazem tegoroczni Mistrzowie Mazowsza w składzie: ⭐️Borys Szyndler (7A), ⭐️Alan Gałat (6B), ⭐️Wiktor Sielski (6B), ⭐️Aleksander Fidor (6B), ⭐️Artur Miron (6B), ⭐️Dominik Kowalik (5B), ⭐️Szymon Trzciński (6B) - zajęła VI miejsce i tym samym jest SZÓSTĄ DRUŻYNĄ W KRAJU w swojej kategorii!!! Serdecznie gratulujemy niebywałego sukcesu naszym młodym sportowcom i ich Trenerom p. Marcinowi Przygoda i p. Jarosławowi Sawickiemu. Trzymamy kciuki za następne rekordy i życzymy realizacji sportowych marzeń! (bis)
⚓️ ARCHIPELAG SKARBÓW
- 8
W dniach 27-28.10.2022 r. uczniowie klas 8 uczestniczyli w rekomendowanym przez PARPA, a opracowanym i nadzorowanym przez specjalistów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) Programie "ARCHIPELAG SKARBÓW". Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły jej uczestników w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. W Archipelagu Skarbów wykorzystany był cały wachlarz różnorodnych metod i form pracy z grupą. Były to udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. Program obejmował także spotkanie dla Rodziców oraz szkolenie Rady Pedagogicznej. Wyniki ankiet wskazują, iż był to bardzo potrzebny i przydatny program dla wszystkich odbiorców. Pokazał znaczenie szacunku i wzajemnej pomocy w przyjaźni i miłości, wskazał jak radzić sobie z trudnymi emocjami. (bis)
🎭 Dzień Maski
- 11
Samorząd Uczniowski - piątkowy dzień - 28 października - ogłosił Dniem Maski. Uczniowie naszej szkoły nie zawiedli i kolejny raz pokazali swoją pomysłowość. Decyzją SU nagrodami - bonami na Dzień Bez Pracy Domowej - zostały uhonorowane najliczniej "zamaskowane" - klasy 5A i 6A. Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy inwencji i niezwykłej kreatywności. Jak widać na załączonych zdjęciach pojęcie "maska" ma różne oblicza. :) (bis)
W konkursie na najciekawszą maskę zwyciężyli:
I miejsce - Jan Ślusarczyk 6a i Emilia Szafara 8a
II miejsce - Aleksandra Biwejnis 4d, Liubava Shaparenko 5c, Helena Ciesielska 4d, Elena Łapińska 6a
III miejsce - Lena Janowska 7a, Julia Krassowska 4d i Emilia Dziedzic 4a
Klasy 1-3 w Centrum Folkloru Polskiego
- 13
W dniach 26-27 października wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej odwiedziły Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie. W ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu uczniowie obejrzeli spektakl muzyczny Fantazja polska - polskie tańce narodowe. Towarzysząc bohaterom przedstawienia dzieci poznały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. To piękne i barwne widowisko na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięć.
🔊 Podziękowanie za udział w Narodowym Czytaniu
Nasza szkoła za udział w tegorocznej odsłonie NARODOWEGO CZYTANIA "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza otrzymała PODZIĘKOWANIE od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i okolicznościowy EGZEMPLARZ "Ballad i romansów" z autografami Pary Prezydenckiej. My także jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu w naszej szkole i zapraszamy do lektury również innych wartościowych pozycji literatury pięknej dostępnych w naszej szkolnej bibliotece.
PS. Okolicznościowy egzemplarz "Ballad i romansów" jest dostępny dla wszystkich Czytelników w szkolnej czytelni. Zapraszamy! :) (bis)
🏆🏀 Nasze koszykarki Mistrzyniami Pruszkowa!
- 31
Dnia 26.10.2022 r. nasza szkoła była gospodarzem Mistrzostw Pruszkowa w Koszykówce Dziewcząt (kategoria Dzieci) w ramach XXV MIMS, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Pruszkowa. W zawodach wzięło udział 7 reprezentacji pruszkowskich szkół podstawowych. Po pasjonującej walce koszykarki z naszej szkoły spisały się rewelacyjnie, a wyniki końcowych rywalizacji przedstawiają się następująco:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 - skład drużyny: 🥇Justyna Fudała (7B), 🥇Evelina Hnatenko (7B), 🥇Aleksandra Sowa (7B), 🥇Agata Bykowska (6B), 🥇Zofia Męclewska (6B), 🥇Julita Jurusik (6B), 🥇Amina Avtueva (6C),🥇Emilia Rutkowska (5A), 🥇Jagoda Szafrańska (5B).
II miejsce - Szkoła Podstawowa AZYMUT
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1
Blisko podium: Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 5.
Wszystkim Uczestnikom i ich Trenerom gratulujemy, dziękujemy za piękną rywalizację i sportową postawę. W szczególności dziękujemy i gratulujemy p. Tomaszowi Kwasiborskiemu i p. Januszowi Pakuła - Trenerom naszych zawodniczek i życzymy sukcesów na kolejnych szczeblach. :) (bis)
🎬 Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
W środę 26.10.2022 r. klasa 5B pod opieką wychowawcy p. Małgorzaty Dzięcielskiej rozpoczęła cykl spotkań w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. "NHEF to filmy dostosowane do poszczególnych poziomów edukacji. To cykle tematyczne oparte na wyjątkowych filmach, uzupełnione prelekcją, omówieniem i propozycją warsztatów plastycznych, kartą pracy, scenariuszem lekcji oraz analizą psychologiczną". Program obejmuje 7 spotkań (od października do kwietnia). Spotkanie miało miejsce w CKiS w Pruszkowie, a rozpoczęło się filmem "Cały świat Romy", poprzedzonym ciekawą prelekcją. Więcej na stronie www.nhef.pl. (bis)
🔉 Warsztaty z psychoedukacji
- 6
W dniach 17, 24 i 25 października 2022 r. uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli w warsztatach "Efektywna komunikacja i radzenie sobie w trudnych sytuacjach". Wyniki licznych badań oraz statystyki z wielu krajów świata, w tym także z Polski wskazują, iż niespodziewane, głębokie zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania, długotrwała izolacja, nauka zdalna, związane z tym ograniczenie kontaktów z kolegami i koleżankami (a m.in. z takimi stresorami musiały zmagać się w trakcie pandemii dzieci i młodzież), negatywnie wpłynęły na stan psychiki wielu z nich. W związku z tym nasza szkoła w celu przeciwdziałania wynikającym z tego problemom, podjęła wiele działań mających na celu wsparcie uczniów. Jednym z nich była organizacja w/w zajęć z psychoedukacji prowadzonych przez Bródnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi POMOST. Dziękujemy edukatorom za ciekawe, efektywne i bardzo pomocne zajęcia. (bis)
Archiwum Aktualności