• Dęby Pamięci

Celem Programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” jest uczczenie zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci
          Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko.

Dęby Pamięci w naszej szkole (22 kwietnia 2010)

W programie "Katyń... Ocalić od zapomnienia" nasza szkoła uczestniczy od 2010 r. Wówczas szkoła funkcjonowała jako Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II.

22 kwietnia 2010 r. odbyła się uroczystość posadzenia Dębów Pamięci dla uhonorowania majora Stefana Olesińskiego i porucznika Mariana Kalinowskiego, zastrzelonych przez NKWD w 1940 r., w Charkowie. Trzeci Dąb Pamięci został posadzony dla uhonorowania pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, która wydarzyła się 12 dni wcześniej. Ofiary stanowiły delegację polską zmierzającą na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załogę samolotu.

Dęby Pamięci, które zostały zasadzone, otoczone są szczególnym szacunkiem i troską, jako symbole Prawdy o Katyniu. Niech wzrastają i świadczą o tej Prawdzie, o polskiej historii wielu przyszłym pokoleniom.

Tablica pamiątkowa na budynku szkoły

Dęby Pamięci przed budynkiem szkoły

🌳 Dąb Pamięci Mariana Kalinowskiego -  Porucznika Wojska Polskiego

Ppor. piech. rez. Marian KALINOWSKI syn Stefana i Anny z Krzaków, urodzony 2 listopada 1913 roku w Słuszczynie, powiat iłżecki. Absolwent Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Solcu nad Wisłą (1933) i dywizyjnego kursu pchor. rez. piech. przy 5 p. s. podh. (1934). Odbył ćwiczenia rezerwy jako dca plut. ckm w 5 p. s. podh. i 50 pp (1935, 1937). Funkcjonariusz SW, służył w Przemyślu. Zastrzelony przez NKWD w Charkowie w 1940 r.

Źródło: https://www.ogrodywspomnien.pl

Katyń… Ocalić od zapomnienia. (katyn-pamietam.pl) (karta Bohatera)

🌳 Dąb Pamięci Stefana Olesińskiego - Majora Wojska Polskiego

Kapitan obs. Stefan Michał OLESIŃSKI syn Jana i Anny z Syczyńskich, urodzony 19 września 1907 roku w Warszawie. Absolwent Państwowego Gimnazjum im. T. Rejtana w Warszawie (1928) oraz SPLot. w Dęblinie (1931). Mianowany ppor. i przydzielony jako obs. do 3 p. lot. Awansowany do stopnia por. w 1934, kpt. w 1939. Przydzielony do SPodof. Lot. dla Małoletnich w Bydgoszczy. Zastrzelony przez NKWD w Charkowie w 1940 r.

Źródło: https://www.ogrodywspomnien.pl

Katyń… Ocalić od zapomnienia. (katyn-pamietam.pl) (karta Bohatera)

🌳 Dąb Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

W 11. ROCZNICĘ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ ZAWYJĄ SYRENY - Gmina ŁobezKatastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku (również katastrofa smoleńska oraz tragedia smoleńska) – katastrofa lotnicza polskiego samolotu wojskowego, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org