Realizacja projektu
🔬 Laboratoria Przyszłości w 2B
Uczestnicy Koła Biologicznego z klasy 5C działającego pod opieką p. Ewy Brysiak, po raz kolejny wykorzystali nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach realizacji projektu Laboratoria Przyszłości, do rozwijania zainteresowań biologią również u uczniów klasy 2B. Drugoklasiści bowiem, wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Cieloch mieli okazję gościnnie uczestniczyć w niezwykle interesujących zajęciach Koła. Uczniowie pod okiem starszych kolegów prowadzili obserwacje przez mikroskopy wyposażone w kamery cyfrowe podłączone do tabletów. Bardzo skupieni i z widocznym zainteresowaniem oglądali m.in. krew żaby i człowieka, stożek wzrostu cebuli, a nawet ... nogę motyla. :) Widać, że drugoklasistów bardzo zafascynował świat mikrobiologii i bez wątpienia wielu z nich będzie zgłębiać "tajemnice" tej dziedziny nauki. Brawo! :) (bis)
Od projektu do efektu, czyli druk 3D
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas siódmych na lekcjach informatyki mają okazję zapoznać się z podstawami projektowania 3D. Wykorzystując możliwości aplikacji Tinkercad, stworzyli własne podstawki do smartfonów, które powoli nabierają realnych kształtów dzięki drukarce 3D, zakupionej w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. W kolejce do wydruku czekają kolejne projekty - trofea sportowe oraz walentynkowe figurki.
Nic co ludzkie nie jest im obce
Nasze ciało to zachwycająca maszyna! Pełna dziwnych substancji i dziwnych narządów. Przekonali się o tym uczniowie z klasy 2B, których w skomplikowany świat anatomii człowieka wprowadzili uczestnicy koła biologicznego z klasy 5C pod opieką p. Ewy Brysiak. Wykorzystując model korpusu człowieka (zakupionego z projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI) pokazali młodszym i być może przyszłym naukowcom co, gdzie i po co znajduje się w ciele człowieka. Tego rodzaju zajęcia, dodatkowo wsparte pracą z modelem, okazały się bardzo angażujące i stały się prawdziwa gratką dla najmłodszych, którzy uwielbiają dowiadywać się nowych rzeczy, i w dodatku ciekawie przekazywanych przez swoich nieco starszych kolegów! (bis)
Zajęcia z układami elektronicznymi w klasie 6B
W dniu 14 grudnia 2023 r. odbyły się trzecie z zaplanowanych zajęć z układami elektronicznymi tym razem w klasie 6B. Zajęcia te realizowane są pod kierunkiem p. Leszka Tomczyka w ramach lekcji techniki. Jest to jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie klas 6 poznają zagadnienia z dziedziny techniki, jaką jest elektronika. Zestawy edukacyjne służące do budowy obwodów elektronicznych pozwalają uczniom na niespotykanie łatwe i przyjemne montowanie przejrzystych obwodów elektronicznych na podstawie podanych schematów. Uczniowie dzięki tym zajęciom poznają podstawowe elementy układów elektronicznych i uczą się budować proste układy elektroniczne. Zestawy elektroniczne zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Zajęcia praktyczne z elementami elektroniki w klasie 6C
13 grudnia 2023 r. w klasie 6C odbyły się kolejne zajęcia z układami elektronicznymi realizowane pod kierunkiem p. Leszka Tomczyka w ramach lekcji techniki. Zestawy edukacyjne służące do budowy obwodów elektronicznych pozwalają uczniom na niespotykanie łatwe i przyjemne montowanie przejrzystych obwodów elektronicznych na podstawie podanych schematów. Za ich pomocą uczniowie mogą dowiedzieć się jak działają elementy elektroniczne oraz zbudować obwody reagujące bezdotykowo na polecenia, emitujące dźwięki lub efekty świetlne. Zestawy elektroniczne zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Technika w praktyce czyli zajęcia elektroniczne w klasie 6A
W dniu 11 grudnia 2023 r. odbyły się pierwsze z serii zajęć z układami elektronicznymi w klasie 6A. Zajęcia te realizowane są pod kierunkiem p. Leszka Tomczyka w ramach lekcji techniki. Jest to jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie klas 6 poznają zagadnienia z dziedziny techniki, jaką jest elektronika. Uczniowie dzięki tym zajęciom poznają podstawowe elementy układów elektronicznych i uczą się budować proste układy elektroniczne. Zestawy elektroniczne zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
📸 Sleeveface - w bibliotece szkolnej
Aktyw biblioteczny przed ogłoszeniem konkursu fotograficznego "Ubierz się w książkę" postanowił rozpocząć wyzwanie i zaprezentować swoim kolegom jak powinny wyglądać zdjęcia zgodnie z założeniem techniki „sleeveface”, polegającej na sfotografowaniu osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, tj. wkomponowanie książki w adekwatne do jej okładki otoczenie. Dziewczęta wyszukały wiele ciekawych książek spełniających wymogi, a w bibliotece szkolnej razem z bibliotekarzami p. Ireną Sosnowską i p. Agnieszką Przybylską utworzyły mini-studio fotograficzne. Korzystając ze sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości rozpoczęły bardzo kreatywną zabawę, której efektem są zdjęcia prezentujące zabawne połączenia fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. :)
🧪 Zajęcia laboratoryjne
Uczniowie klas 5-8 chętnie uczestniczą w zajęciach Koła biologicznego z p. Ewą Brysiak. Podczas zajęć laboratoryjnych z zapałem wykonują ćwiczenia praktyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu, odczynników zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Lekcja Techniki w z drukarką 3D
Na zajęciach techniki z p. Leszkiem Tomczykiem uczniowie z klasy 4A, korzystając z modelu przekładni zębatej wydrukowanego na drukarce 3D w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, mogli lepiej zrozumieć zasadę jej działania i zastosowanie w budowie roweru.
Technika w praktyce czyli zajęcia elektroniczne w klasie 6C
Zajęcia z układami elektronicznymi realizowane pod kierunkiem p. Leszka Tomczyka w ramach lekcji techniki, są jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie klas 6 poznają zagadnienia z dziedziny techniki, jaką jest elektronika. Uczniowie dzięki tym zajęciom poznają podstawowe elementy układów elektronicznych i uczą się budować proste układy elektroniczne. Zestawy elektroniczne zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Technika w praktyce czyli zajęcia elektroniczne w klasie 6A
Zajęcia z układami elektronicznymi realizowane pod kierunkiem p. Leszka Tomczyka w ramach lekcji techniki, są jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie klas 6 poznają zagadnienia z dziedziny techniki, jaką jest elektronika. Uczniowie dzięki tym zajęciom poznają podstawowe elementy układów elektronicznych i uczą się budować proste układy elektroniczne. Zestawy elektroniczne zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Technika w praktyce czyli zajęcia elektroniczne w klasie 6B
Zajęcia z układami elektronicznymi realizowane pod kierunkiem p. Leszka Tomczyka w ramach lekcji techniki, są jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie klas 6 poznają zagadnienia z dziedziny techniki, jaką jest elektronika. Uczniowie dzięki tym zajęciom poznają podstawowe elementy układów elektronicznych i uczą się budować proste układy elektroniczne. Zestawy elektroniczne zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Zajęcia z mikroskopowania w klasie 3A
Zajęcia z mikroskopowania realizowane pod kierunkiem p. Ewy Brysiak w ramach koła biologicznego, są jedną z form zajęć praktycznych, podczas których uczniowie klasy 8C poznają i umieją wykorzystać do perfekcji ich zasady, dzieląc się przy tym swoją wiedzą z młodszymi kolegami, tym razem z klasy 3A. Uczniowie dzięki tym zajęciom uczą się zasad mikroskopowania, wykonywania preparatów mikroskopowych i obserwacji z wykorzystaniem mikroskopów połączonych z kamerami i tabletami zakupionymi w ramach Laboratoria Przyszłości. Młodzi naukowcy najszybciej opanowali podstawowe zasady pracy z mikroskopem - wkładanie i wyjmowanie preparatu, ustawianie ostrości obrazu, zmianę powiększenia. Już czekają na następne takie zajęcia. :) (bis)
DO OBEJRZENIA: GALERIA ZDJĘĆ Z ZAJĘĆ
Laboratoria Przyszłości w klasie 2B
7 października 2022 r. uczestnicy Koła Biologicznego pod opieką p. Ewy Brysiak, po raz kolejny wykorzystali nowoczesny sprzęt, zakupiony w ramach realizacji projektu Laboratoria Przyszłości, do uatrakcyjnienia zajęć szkolnych i rozwijania zainteresowań tym razem uczniów klasy 2B. Młodsi uczniowie pod okiem starszych mentorów prowadzili obserwacje przez mikroskopy wyposażone w kamery cyfrowe podłączone do tabletów. Zaangażowanie uczestników zajęć pozwala stwierdzić, iż także najmłodsi uczniowie chętnie eksperymentują przy okazji zdobywając nowe umiejętności i wiedzę biologiczną, a nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwalają na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy. (bis)
Laboratoria Przyszłości z drukiem 3D
Dydaktyka jest dziedziną, która nieustannie się rozwija. W tym kontekście podstawowym zadaniem szkoły jest przystosowanie do zmian, które w obrębie dydaktyki następują – zwłaszcza zaś wdrażanie nowych metod nauczania i wykorzystanie nowoczesnych urządzeń w trakcie nauki.
W tym celu nasza szkoła skorzystała z dotacji w ramach programu Laboratoria Przyszłości i zakupiła DRUKARKĘ 3D. Próbne wydruki dowodzą, że już w najbliższym roku szkolnym nasi uczniowie i nauczyciele będą ją z pewnością wykorzystywać do tworzenia ciekawych konstrukcji odpowiadających na aktualne potrzeby, czy też do drukowania całego szeregu narzędzi dydaktycznych, których zakup nieraz kosztuje o wiele więcej aniżeli wydruk modelu, który bezpłatnie można pobrać z repozytoriów.
Zainteresowanym tematem uczniom i nauczycielom życzymy ciekawych pomysłów na wykorzystanie drukarki 3D już w najbliższym roku szkolnym. :) (bis)
Laboratorium Przyszłości czyli obserwacje makro i mikroskopowe
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, również w naszej szkole.
Uczniowie klas 5 i 7 - uczestnicy Koła Biologicznego pod opieką p. Ewy Brysiak, świetnie wpisali się w misję projektu, którego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia mają być prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Podczas zajęć koła, na które zaprosili swoich młodszychz kolegów z klasy 3A, prowadzili obserwacje przez mikroskopy wyposażone w kamery cyfrowe podłączone do tabletów i laptopów, zakupione w ramach realizacji projektu.
Zastosowanie kamer w obserwacjach oglądanych preparatów dało możliwość prezentacji obrazu na większym ekranie, co wyraźnie zachwyciło uczestników zajęć. Mamy nadzieję, że najmłodsi uczniowie połknęli bakcyla i tak jak ich starsi koledzy - poprzez eksperymentowanie - będą zdobywali praktyczne umiejętności i wiedzę biologiczną już w niedalekiej przyszłości. :) (bis)Sprawozdanie z wykorzystania sprzętu zakupionego w ramach realizacji projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI (2022/2023)